Československá vojenská vyznamenání (1): Válečný kříž za účast v boji

24.05.2016 - Josef Turek

Jestliže úplné počátky československých vojenských vyznamenání jsou neoddělitelně spojeny s našimi legionáři a bojem za samostatnost, tak jejich další vývoj určil boj čs. vojáků za osvobození ČSR z nacistického područí


Reklama

Čs. vojenská vyznamenání druhé světové války začala vznikat v zahraničí, ve Velké Británii. Jako první byly exilovou vládou již 20. prosince 1940 založeny Československý válečný kříž 1939 a Československá medaile za chrabrost následované Československou vojenskou medailí za zásluhy, která byla založena 20. dubna 1943.


Historie Československých vojenských vyznamenání (1940-1945)


O několik měsíců později, 15. října 1943 byla založena Československá vojenská pamětní medaile (nazývaná též jako Pamětní medaile československé armády v zahraničí) a kompletní soubor válečných československých vyznamenání doplnil 9. února 1945 Československý vojenský řád Bílého lva „za vítězství“ jako nejvyšší vojenské vyznamenání. Všechna tato vyznamenání byla zřízena usnesením čs. exilové vlády se souhlasem prezidenta republiky a po osvobození republiky byla jejich platnost potvrzena následnými vyhláškami vlády v roce 1946. 

Československý válečný kříž 1939 

Toto vyznamenání bylo zřízeno „jako viditelné vyznamenání čs. občanům ve vlasti, jednotkám a příslušníkům čs. armády v zahraničí, jakož i jednotkám a příslušníkům spojeneckých armád, kteří se zúčastnili boje, vzplanuvšího v r. 1939, a prokázali v něm vynikající a úspěšný čin výkonný nebo velitelský, při němž byli osobně vystaveni nebezpečí života, nebo život obětovali“.

Výtvarný návrh vyznamenání je dílem Rudolfa Poláka, který vytvořil odznak v podobě bronzového řeckého kříže o průměru 44 mm. Ramena kříže jsou šípovitě zakončena a mezi nimi jsou umístěny zkřížené meče. Na averzu jsou ramena kříže plasticky půlena a do středu kříže je umístěn štítek s malým státním znakem. Na reverzu, který je plochý, je ve středu kříže umístěn kolmo rýhovaný štítek s letopočtem 1939 a zemským znakem Čech v kruhu.

Na horním hrotu kříže je v kruhu zemský znak Slovenska, na spodním hrotu znak Podkarpatské Rusi, v pravém hrotu znak Moravy a v levém znak Slezska. Na horním hrotu kříže je pevné ouško, kterým prochází závěsný kruh stuhy. Ta je 40 mm široká, červená, proťatá pěti bílými 5 mm širokými pruhy, které jsou ve středu proťaty 1,5 mm širokými modrými pruhy, okraje stuhy jsou začištěny bíle.

Opakované udělení kříže se vyjadřuje zlacenou lipovou snítkou, která se pokládá na stuhu. Československý válečný kříž 1939 byl v průběhu doby vyráběn v celkem čtyřech vydáních. Sběratelsky nejvyhledávanější a nejméně početné jsou dvě varianty londýnského válečného vydání.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Válka REVUE září 2015

  • Zdroj fotografií: sbírka VHÚ PrahaDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Filtrace se může odehrávat i přímo u zdroje, v komínech továren či elektráren. Filtrování kouřovodů ovšem pokrývá pouhou část produkce skleníkového plynu, proto je potřeba čistit jak komíny, tak ovzduší. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Hubbleův vesmírný dalekohled, jak jej zachytil jeden z astronautů raketoplánu Atlantis, během poslední servisní mise 19. května 2009. (foto NASACC BY-SA 4.0)

Vesmír

Fanjingshania renovata ze spodního siluru, je nejstarší skvěle zachovalou fosilií čelistnatce. (ilustrace: ‪Chinese Academy of Sciences, Heming ZhangCC BY 4.0)

Věda

Důstojníci a mužstvo XV. armádního sboru na společné fotografii, Halič 15. srpen 1916. (foto: Jiří Ráčil, oldphoto.info - se souhlasem k publikování)

Válka

Hříva na krku odlišuje tapíra jihoamerického (Tapirus terrestris) od ostatních druhů tapírů. (foto: Shutterstock)

Příroda

Benito Mussolini oslovil primitivnější část populace fascinovanou násilím, okouzloval ale i intelektuály. (foto: Wikimedia Commons, Chiolini, CC0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907