Důsledné mytí rukou: Překvapivě snadná pomoc proti pandemii virů

Klasická hygiena je stále velmi účinnou odpovědí na šíření nebezpečných infekcí. Výzkumy ale ukazují, že po použití toalety si myje ruce jen 70 % lidí. Polovina z nich to navíc dělá špatně...

14.02.2020 - Stanislav Mihulka



Intenzivní letecká doprava, která přepravuje velké množství lidí po celém světě, se v dnešní době stala významný rizikovým faktorem při šíření závažných infekcí. Nový koronavirus je jenom nejnovějším v řadě případů, kdy kvůli obavám ze šíření nebezpečného viru řada zemí zahájila kontroly cestujících na letištích, z nichž se stala možná ohniska nákazy.

Výzkumy ukazují, že se na letištích opravdu nachází množství patogenních virů, například v dětských koutcích, na tlačítkách, na přepážkách a všude možné, a že se tam lidé mohou nakazit. Podle nové studie mezinárodního týmu odborníků by ale stačilo překvapivě málo, aby se šíření infekcí skrze letiště významné pokleslo.

TIP: Sušáky na ruce prý šíří tolik bakterií, že představují hrozbu veřejnému zdraví

Jde o to, aby si lidé na letištích pořádně myli ruce. Podle dřívějších průzkumů si po použití toalety myje ruce jen 70 procent lidí. Polovina z nich to navíc dělá špatně, takže mytí není dostatečně účinné. Kdyby si podle vědců začali účinně mít ruce lidé na pouhých 10 významných mezinárodních letištích, zpomalí se šíření infekčních virů o 37 procent. A kdyby se mytí rukou na letištích celosvětově zlepšilo o 10 procent, šíření patogenů by se díky tomu zpomalilo o 24 procent.

  • Zdroj textu
  • Zdroj fotografií

    CC0 Creative Commons


Další články v sekci