Gorilí seniorce Liesel léčí artrózu novou metodou pomocí kmenových buněk

Gorilí babička z budapešťské zoo absolvovala léčbu osteoartrózy pomocí kmenových buněk. Časem by tato léčba mohla sloužit i lidem.

05.09.2023 - Stanislav Mihulka



Gorila Liesel z budapešťské zoo oslavila letos v dubnu své již 46. narozeniny. Pro gorily jde o požehnaný věk – ve volné přírodě se v průměru dožívají okolo 30 až 35 let, s péčí, které se jim dostává v zoologických zahradách zhruba 40 až 45 let. Existují v tomto směru pochopitelně i výjimky – v roce 2017 zemřela v zoo v americkém Columbusu gorilí samice Colo, které bylo 60 let a v Česku se vysokého věku 49 let dožila například gorilí samice Judita ze zlínské zoo. Vyšší věk dožití se i přes veškerou péči ošetřovatelů ale často pojí s chorobami spojenými se stárnutím, které důvěrně známe i u našeho druhu.

Jedním z příkladů je osteoartróza – degenerativní onemocnění kloubů úzce související s postupnou degradací chrupavky a dalších kloubních částí. Výsledkem bývá bolestivost kloubů spojená se stále větším omezením jejich pohyblivosti, postupně se přidávají záněty a další komplikace. Tradiční léčba neexistuje a možnosti medicíny byly až donedávna omezené na léčbu nepříjemných symptomů, nikoliv choroby samotné.

Léčba pomocí kmenových buněk

Pokrok v biologii přinesl nové metody léčby, včetně možnosti využití kmenových buněk. V případě osteoartrózy jde o kmenové buňky, které regenerují chrupavku a tím odstraňují symptomy, které trápí pacienty, lidské i zvířecí. Gorila Liesel dostala kmenové buňky od mladé gorilí samice N'yaoundy, která loni prodělala plánovanou operaci.

Léčbu kmenovými buňkami měl v tomto případě na starost tým společnosti Stem CellX, který se specializuje na veterinární léčbu kmenovými buňkami. Získali materiál od gorily N'yaoundy, a poté izolovali, vyčistili a napěstovali potřebné kmenové buňky, které zamrazili, aby byly k dispozici pro Liesel.

Léčba Liesel probíhá podle veterinářů úspěšně. Odborníci vše velmi pečlivě sledují a porovnávají její stav s výsledky podobné léčby u psů a koní. V budoucnu by stejným způsobem mohly být léčeny nejen gorily, ale i lidé. „Vyvíjíme podobnou metodu léčby artrózy pro lidské pacienty,“ potvrzuje Mark Wilkinson z britské Sheffieldské univerzity. „Vývoj je teprve v počátcích, jsme ale optimističtí a věříme, že povede k reálným řešením, které pomohou mnoha pacientům, trpícím kvůli této nepříjemné nemoci.

TIP: Úspěšná léčba: Lidské kmenové buňky pomohly paraplegickým potkanům chodit

V případě gorily Liesel nejde o první náročnější lékařský zákrok – v roce 2009 prodělala gynekologické vyšetření, během kterého strávila čtyři hodiny v celkové narkóze. Šlo tehdy o první takovou operaci v Maďarsku a výjimečnou i celosvětového hlediska.


Další články v sekci