Pět let na cestě: Rudý Roadster Elona Muska urazil přes 4 miliardy kilometrů

Rudý elektromobil Tesla se Starmanem za volantem brázdí již pět let Sluneční soustavu. Dokončil již tři oběhy kolem Slunce a urazil přes čtyři miliardy kilometrů.

09.02.2023 - Martin ReichmanKdyž 6. února 2018 poprvé odstartovala těžká nosná raketa Falcon Heavy, jako první svůj náklad vynesla do vesmíru Roadster Tesla miliardáře a zakladatele SpaceX Elona Muska, za jehož volantem seděla figurína jménem Starman. Po jednom oběhu Země dosáhl červený vůz únikové rychlosti a vydal se vstříc hlubinám Sluneční soustavy. Přibližně 30 hodin po startu překřížil oběžnou dráhu Měsíce a o 153 dnů později i oběžnou dráhu Marsu. 

V současné době se Starman pohybuje po mírně excentrické heliocentrické dráze, sahající až za oběžnou dráhu Marsu s dobou oběhu okolo 557 dnů. Na své pouti Sluneční soustavou urazil za pět let více než čtyři miliardy kilometrů (27,15 AU), při průměrné rychlosti 51 769 km/h a dokončil 3,2 oběhy kolem Slunce.

TIP: Může se srazit Tesla Elona Muska se Zemí? Vědci to považují za možné

Pokud by se Roadster pohyboval na Zemi, musel by na zdolání stejné vzdálenosti projet všechny silnice světa více než 63×. Momentálně se vůz nachází přibližně 327 milionů kilometrů od Země, takže je pro pozemské teleskopy prakticky nepozorovatelný. Aktuální polohu putujícího Roadsteru si můžete zkontrolovat v animaci na adrese whereisroadster.com. Nejblíže se k Zemi přiblíží 16. dubna 2024, kdy bude od nás vzdálený 0,593 AU (cca 89 milionů km).


Další články v sekci