Mladé ryby se bojí usadit v prázdných a tichých korálových útesech. Vědci jim pomáhají nahrávkami zvuků zdravých útesů
Korálové útesy dostávají v dnešním světě pořádně zabrat. Vadí jim znečišťování mořské vody, ohrožují je vzrůstající teploty a okyselování oceánů, a také na nich řádí devastující choroby. Jejich krásné scenerie, plné barev a života pod vodou, se stávají vzácností. Vědci a ochránci přírody s tím bojují všemi možnými prostředky.
Britští badatelé vsadili na hodně netradiční metodu. Rozhodli se zachraňovat poškozené korálové útesy podvodními reproduktory. Jde o to, že zdravé útesy, které dýchají životem, jsou plné roztodivných zvuků. Naproti tomu poškozené, skomírající útesy jsou zlověstně prázdné a tiché. To je problém, protože jak se ukazuje, takové prostředí odrazuje mladé ryby od toho, aby se usadily.
TIP: Jak zachránit Velký bariérový útes? Stimulací elektrickým proudem!
Pestré a početné populace ryb jsou přitom pro korálové útesy velmi důležité. Fungují jako údržbáři útesu a zároveň se starají o přísun potřebných živin. Proto vědci pouštějí z reproduktorů ponořených na poškozených útesech podvodní zvuky nahrané na útesech kypících životem, aby se tam mladé rybky nebály. Nová metoda se velmi osvědčila v experimentu na Velkém bariérovém útesu u Austrálie, kdy podvodní reproduktory přilákaly na poškozené korálové dvojnásobné množství nových ryb oproti místům bez těchto reproduktorů.
HistorieMladotovský palác známý jako „Faustův dům“ stojí na místě, kde se údajně dříve nacházelo pohanské obětiště. (foto: Wikimedia Commons, Manka, CC BY-SA 3.0)
PřírodaDomovinou kněžice mramorované je východ Asie, aktuálně se ale vyskytuje i v Severní Americe a v Evropě. Zatím nejsevernější doložený nález pochází ze Švédska. (foto: Flickr, Gilles San Martin, CC BY-SA 2.0)