I průzkumný rover dovede být fotogenický, když ho fotí sonda Mars Reconnaissance Orbiter
Krásných snímků povrchu Marsu, které pořizuje americká sonda Mars Reconnaissance Orbiter (MRO) svojí kamerou High Resolution Imaging Science Experiment (HiRISE) není nikdy dost. Zvláště když se jí povede zachytit na povrchu něco výjimečného, jako například rover Curiosity, který právě pracuje na rudé planetě.
Sonda MRO vyfotografovala rover Curiosity letos 31. května. Rover je na dramaticky vyhlížejícím snímku pěkně patrný, jako blyštivý podlouhlý útvar. Dokonce jsou patrné i některé detaily konstrukce roveru. Odrazy světla od hladkých povrchů jsou na snímcích kamery HiRISE patrné jako obzvláště jasné body, což je případ i snímku s roverem.
Na snímku HiRISE s vylepšenými barvami je patrná dramatická scenerie marťanské krajiny v okolí Curiosity. Severně a severozápadně od Curiosity se táhne hnědý útvar Vera Rubin Ridge. Tam také začínají tmavě šedivé plochy písku, které pak pokračují severovýchodně. Na roveru je patrných několik jasných bodů, které odpovídají jednotlivým odrazům světla od zařízení roveru.
TIP: Na Marsu se objevil nový kráter. A vypadá skvěle!
Curiosity se momentálně nachází na místě, které operátoři roveru pojmenovali „Woodland Bay“. Je to jedna z mnoha zastávek roveru, který se v této době pohybuje v oblasti jílů, přezdívané „clay bearing unit“. Místo leží na úbočí hory Mount Sharp, vysoké pět kilometrů, která se tyčí z kráteru Gale.
VálkaSzent István krátce předtím, než klesl ke dnu. V pozadí sesterský Tegetthoff. (foto: Wikimedia Commons, NHHC, CC0)
ZajímavostiDavidova socha Michelangela Buonarrotiho z let 1501–1504 je v současné době považována za jedno z nejlepších sochařských vyobrazení mužského těla v renesančním stylu. (foto: Wikimedia Commons, Benjamín Núñez González, CC BY-SA 4.0)
VědaLudwig Van Beethoven na obraze Josepha Karla Stielera z roku 1820. (foto: Wikimedia Commons, JK Stieler, CC0)
VesmírIlustrace zachycuje výron oblaku trosek po impaktu sondy DART (NASA) na povrch planetky Dimorphos. Obrázek vznikl s pomocí detailních snímků planetky, které pořídila kamera DRACO na palubě sondy DART těsně před impaktem. (zdroj: ESO, M. Kornmesser, CC BY-SA 4.0)