Zkáza Titaniku je patrně nejslavnější lodní katastrofou, co do počtu obětí ale nebyla tou největší...
Jako nejznámější námořní katastrofa v historii se díky stejnojmennému filmu a četné inspiraci v popkultuře zapsalo do všeobecného povědomí potopení zaoceánského parníku Titanic v roce 1912. V mrazivých vodách severního Atlantiku tehdy zahynulo na 1 500 lidí a po následující tři desetiletí šlo skutečně o nejtragičtější lodní havárii dějin.
TIP: Zkáza britské námořní chlouby: Potopení zaoceánského parníku Lusitanie
V polovině 20. století však o nezáviděníhodné prvenství přišla: V lednu 1945 torpédovala sovětská ponorka německou loď Wilhelm Gustloff, plnou pruských uprchlíků na cestě z Gdyně do Kielu. O život tehdy přišlo odhadem 9 400 osob, tedy šestkrát víc než na Titanicu.
V roce 1987 se pak u břehů Filipín střetl trajekt MV Doña Paz s menším ropným tankerem, který narazil do jeho boku a způsobil požár. Za oběť mu padlo přes 4 300 pasažérů, zachránilo se jich pouze šestadvacet.
VesmírRaketoplán Challenger během startu 28. ledna 1986. Jen o pár sekund později došlo k fatálnímu selhání, které vedlo ke zkáze a rozpadu celého stroje. (foto: Wikimedia Commons, NASA, CC0)
RevuePolar Bear 81
autor: Bob Chiu | čestná zmínka v kategorii: Cesty a dobrodružství
Každý rok mezi říjnem a listopadem se lední medvědi vydávají k zamrzlému Hudsonovu zálivu v Kanadě za potravou. Ve stejné době tam proto turistické agentury vozí zájemce v otevřených nákladních vozech, aby se mohli k šelmám přiblížit doslova na dosah. (foto: SIPA, Bob Chiu)
VálkaSovětská obrana byla velmi propracovaná a zahrnovala i mnoho linií zákopů a protitankové opěrné punkty. Zde vidíme sovětské vojáky s kulometem Maxim. (foto: Wikimedia Commons, CC0)
VědaSvětlé šmouhy (v pravé části) jsou dobře patrné na snímku pořízeném satelitem Landsat 8 ze 4. dubna 2015. (foto: NASA Earth Observatory, CC0)
VědaFosilie ptakoještěra Balaenognathus maeuseri byla nalezena v německém lomu a byla popsána paleontology z Anglie, Německa a Mexika. (ilustrace: University of Portsmouth, Megan Jacobs, CC BY-SA 4.0)