Lidé mohou způsobit vyhynutí druhů. Zvládne to i někdo jiný?

27.01.2022 - Stanislav Mihulka

Náš druh má na svém kontě řadu vyhubených živočichů i rostlin. Jsme v tomto ohledu bezesporu přeborníky. Existují i ale další živočichové, kteří mohou způsobit vymření jiných druhů?

<p>Kočky jsou jedním z nejhorších invazních druhů dneška.</p>

Kočky jsou jedním z nejhorších invazních druhů dneška.


Reklama

Lidé mají na svém kontě celou řadu druhů živočichů, rostlin i dalších organismů, jejichž vyhynutí zavinili. V naprosté většině případů to nebylo z nějakého zlého úmyslu, jen jsme nedohlédli důsledky svých činů. Vyhubili jsme i původně velice početné druhy, jakým byl například holub stěhovavý (Ectopistes migratorius), i když v tomto případě šlo o druh, který měl neobvyklou slabinu – tito kdysi nejhojnější ptáci na Zemi se nebyli schopní rozmnožovat, když jejich početnost poklesla pod určitou mez. Mohou i jiní živočichové než lidé způsobit vyhynutí dalších druhů?

Invaze a výměny

Odpověď zní ano. Zmíněný stav obvykle nastává, když se nějaký úspěšný živočich dostane do oblasti, kde se předtím nevyskytoval. V takové situaci bývá řada místních druhů ohrožení, ať už kvůli lovu, parazitaci nebo třeba změnám prostředí. Případy tohoto typu známe i ze současnosti či nedávné historie a lidé v tom obvykle mají svou roli, i když nepřímou. V moderní době se totiž z úspěšných živočichů mohou stát invazní druhy, které se šíří na nových územích, včetně ostrovů, jejichž původní obyvatelé bývají velmi zranitelní.

Jedním z nejhorších invazních druhů dnešní doby je kočka domácí. Jak uvádí odborník na biologické invaze Tim Blackburn z britské University College London, kočky již podstatnou měrou přispěly k vyhynutí desítek druhů,  především ptáků. Například v USA jsou kočky pro ptáky větší hrozbou než lidé s puškami.

TIP: Karibik býval plný zajímavých savců: Dokud sem nedorazili lidé

K vymírání kvůli náhlému setkání do té doby izolovaných druhů živočichů ale docházelo i v dávné minulosti, jen ne tak často. Známým případem je takzvaná „Velká americká výměna“, která vrcholila asi před 2,7 miliony let. Došlo k ní kvůli vytvoření Panamské šíje, která propojila do té doby oddělené kontinenty Severní a Jižní Ameriku. Živočichové ze severu pronikli na jih a naopak, přičemž ti původem ze Severní Ameriky byli jednoznačně úspěšnější. Řada skupin i jednotlivých druhů živočichů Jižní Ameriky v této době vyhynula.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ivanov byl rozhodnutý oplodnit ženy šimpanzím spermatem bez toho, že by jim prozradil, oč jde.

Zajímavosti

Kavachi je jednou z nejaktivnějších podvodních sopek Tichého oceánu.

Věda
Historie

Sugestivně tvarovaná reflexní mlhovina IC 2118 ze souhvězdí Oriona, zcela pochopitelně známější pod názvem Hlava čarodějnice, září především odraženým světlem hvězdy Rigel, kterou upřeně „sleduje“.

Vesmír

Srovnání velikostí sovětských obrněnců v památníku v pevnosti Brest. Zleva SU-100, T-44, T-34/85 a ISU-152.

Válka

Před 130 až 115 tisíci lety zase na našem území panovalo vlhké středomořské podnebí. Hladina moře v té době stoupla natolik, že se ze Skandinávie stal ostrov.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907