Magnetosféra v akci: Jak vznikají polární záře na Jupiteru

07.04.2016 - Martin Reichman


Reklama

Podobně jako u atmosféry Země je i atmosféra největší planety naší Soustavy stlačována dopadem nabitých částic ze Slunce. Tato magnetická komprese směřuje nabité částice k pólům Jupitera a dolů do jeho atmosféry. Z atmosférických plynů jsou následně vyráženy elektrony, které rekombinací s atmosférickými ionty, způsobují vznik úchvatných polárních září.

Na ilustraci Japonské vesmírné agentury je vidět magnetosféra Jupiteru v akci. Na vloženém kompozitním snímku, pořízeném rentgenovou observatoří Chandra a Hubbleovým vesmírným teleskopem je k vidění, jak taková polární záře vypadá v reálu.

Reklama

  • Zdroj textu:

    apod.nasa.gov

  • Zdroj fotografií: JAXA, NASA, ESA, Chandra, HubbleDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Počátečním dnem kalendáře se stalo 22. září 1792, kdy se monarchie změnila v republiku. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie
Revue

Malý obrněný dinosaurus Jakapil kaniukura (ilustrace: PaleoGDY, Mauricio Álvarez & Gabriel Díaz YantenCC BY 4.0)

Věda

Republic P-47 Thunderbolt se během války stal jedním ze tří symbolů letectva USA (spolu s letouny Lockheed P-38 Lightning a North American P-51 Mustang). (foto: Wikimedia Commons, US Air Force, CC0)

Válka
Vesmír

Do slavnostního průvodu, který každý rok prochází bulharským Kazanlakem, se zapojuje na pět tisíc nadšenců. Kroje jako by podtrhovaly nejen malebnost kraje, ale také růží, které dívky v tradičním oděvu sbírají. (foto: Shutterstock)

Cestování

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907