Mars Reconnaissance Orbiter objevil na Marsu podivné kruhové duny

13.03.2023 - Stanislav Mihulka

Nový snímek amerického orbiteru MRO odhalil velmi neobvyklé duny na severní polokouli rudé planety

<p>Kruhové duny na snímku z výšky zhruba 300 kilometrů. <em>(foto: NASA/JPL-Caltech/UArizona, CC BY-SA 4.0)</em></p>

Kruhové duny na snímku z výšky zhruba 300 kilometrů. (foto: NASA/JPL-Caltech/UArizona, CC BY-SA 4.0)


Reklama

Už jsme si zvykli, že americká sonda Mars Reconnaissance Orbiter (MRO) posílá fascinující snímky povrchu rudé planety, na nichž jsou nezřídka k vidění pozoruhodné útvary, nemající srovnání s naší rodnou planetou. Výjimkou není ani snímek, který sonda MRO pořídila před pár měsíci, jako obvykle kamerou HiRISE.

Snímek zachycuje velmi nezvyklé duny kruhového tvaru, které jsou v některých případech velmi podobné velikosti a téměř dokonale kruhové. „Na Marsu jsou běžným zjevem písečné duny rozmanitých tvarů a velikosti,říká Alfred McEwen z Arizonské univerzity, který již déle než 20 let vede výzkumný tým zařízení HiRISE.

Exotické duny Marsu

V tomto případě jde ale o výrazně kruhové duny, což je dost neobvyklé. Při bližším pohledu jsou tyto duny stále mírně asymetrické s tím, že strmější svahy směřují k jihu. Z toho lze vyvodit, že se tyto duny pohybují převážně jižním směrem. Větry na Marsu ale bývají proměnlivé, takže to nemusí platit vždy.

TIP: Americká sonda MRO objevila na Marsu čínského draka

Snímek sonda pořídila z výšky 298 kilometrů a jeho původní rozlišení umožňuje rozlišit objekty o velikosti cca 91 centimetrů. Kruhové duny se nacházejí na severní polokouli Marsu, v oblasti Protonilus Mensae, kde v době pořízení snímku panovala krutá marťanská zima. Kruhové duny byly zachyceny v rámci projektu, během něhož kamera HiRISE studuje změny krajiny na severní polokouli rudé planety, které se odehrávají, když tam zima postupně přechází v jaro.

Reklama




Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

 Jak dostát svým závazkům? Pomůže vhodná strava, nebo je nutno přikročit k razantnějším úpravám? (ilustrace: Midjourney AI, CC0)

Historie

Pitva mumifikovaného bizona ze Sibiře, odborníky ze Severovýchodní federální univerzity v Jakutsku. (foto: NEFU Press Service, Svetlana PavlovaCC BY-SA 4.0)

Věda

Z nacisty obsazeného Československa odešel Emil Boček v 16 letech. Zúčastnil se bojů o Francii, poté v Británii vstoupil do RAF, kde působil jako mechanik. Letecký výcvik absolvoval v Kanadě a od roku 1944 se v řadách československé 310. stíhací perutě v britském letectvu na spitfirech účastnil vzdušných bojů. (foto: Profimedia)

Válka

Uran a jeho měsíce zřejmě skrývají nejedno tajemství. (foto: Wikimedia Commons, NASACC0)

Vesmír
Revue

Článek zpochybňující zavedené představy o tradicích italské gastronomie vzbudil v Itálii velký ohlas. (foto: Unsplash, amirali mirhashemianCC0)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907