Na starobylém hřbitově v Arménii vykopali dvě drsné ženy bojovnice

12.01.2022 - Stanislav Mihulka

Před více než třemi tisíci lety byla na území Arménie pohřbena dvojice žen. Pode archeologů šlo o profesionální jízdní lučištnice

<p>Dvojice pohřbených bojovnic, zralá žena (vlevo) a dívka (vpravo).</p>

Dvojice pohřbených bojovnic, zralá žena (vlevo) a dívka (vpravo).


Reklama

V průběhu 12. století před naším letopočtem došlo ve Středomoří a na Blízkém východě ke zhroucení mnoha kultur pozdní doby bronzové. Byly to divoké a kruté časy, kdy náhle mizely celé jazyky a říše a namísto společností pastevců a nomádů se objevily mohutně opevněné citadely s paranoidně opatrnou elitou.

Právě v tomto období žily dvě ženy, jejichž pozůstatky objevili archeologové na starobylém arménském hřbitově Jrapi, těsně u hranice s Tureckem. Obě ženy byly urostlé, pravidelně cvičily a jejich pohřeb s mnoha artefakty vypovídá o tom, že šlo o profesionální válečnice. Jejich zranění podle vědců odpovídají bitvám, kterých se podle všeho účastnily jako jízdní lučištnice.

Bojová zranění

Analýza nalezených ostatků ukázala, že jedna z žen zemřela ve věku asi 45 až 50 let. Na její lebce je patrné zranění palcátem či střelou z praku, smrt jí ale zřejmě přivodil až šíp, který stále vězí v jejím hrudním koši. Druhou ženou je dívka ve věku 16 až 20 let, která během svého krátkého života utrpěla řadu vážných zranění, včetně zásahu šípem do kotníku, bodnutí čepelí do čelisti a rány do hlavy palcátem.

TIP: Ruské Amazonky: Pohřbeným skytským válečníkem byla podle DNA 13letá dívka

Arménské Jrapi je třetí místní lokalitou, kde byly objeveny pozůstatky žen válečnic. V arménské mytologii se ctěné ženy bojovnice, jak prostého tak i urozeného původu, objevují často a v poslední době jejich existenci potvrzují i archeologické nálezy pohřbů, byť stále vzácné. Ženy jako válečnice na koních jsou rovněž zobrazované na vázách a bronzových pásech z arménské historie.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Banánový byznys - z každého utraceného dolaru obdrží dělníci nanejvýš deset centů. Zbytek jde obchodníkovi, přepravcům, obchodům a státu.

Zajímavosti

Vojenskou posádku města Otranta tvořilo pouze 400 mužů. Proti nim stálo patnáct až dvacet tisíc tureckých vojáků.

Historie

Policie kontroluje, zda u sebe místní nenosí zbraně. Akce se však odehrává s „požehnáním“ gangů.

Zajímavosti

Jednou z největších pochoutek je zatopená tráva.

Příroda

Modré opozdilce nacházíme v centrech hustých kup, přičemž mezi ostatními hvězdami nápadně vyčnívají právě mladistvým vzhledem – přestože podle všech ostatních indicií dosahují stejného stáří jako jejich souputnice zrozené zřejmě v tomtéž čase z identické zárodečné mlhoviny.

Vesmír

Vlevo hlava jedné ze sfing Amenhotepa III., vpravo jedna z objevených soch bohyně války Sachmet.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907