Na starobylém hřbitově v Arménii vykopali dvě drsné ženy bojovnice

12.01.2022 - Stanislav Mihulka

Před více než třemi tisíci lety byla na území Arménie pohřbena dvojice žen. Pode archeologů šlo o profesionální jízdní lučištnice

<p>Dvojice pohřbených bojovnic, zralá žena (vlevo) a dívka (vpravo).</p>

Dvojice pohřbených bojovnic, zralá žena (vlevo) a dívka (vpravo).


Reklama

V průběhu 12. století před naším letopočtem došlo ve Středomoří a na Blízkém východě ke zhroucení mnoha kultur pozdní doby bronzové. Byly to divoké a kruté časy, kdy náhle mizely celé jazyky a říše a namísto společností pastevců a nomádů se objevily mohutně opevněné citadely s paranoidně opatrnou elitou.

Právě v tomto období žily dvě ženy, jejichž pozůstatky objevili archeologové na starobylém arménském hřbitově Jrapi, těsně u hranice s Tureckem. Obě ženy byly urostlé, pravidelně cvičily a jejich pohřeb s mnoha artefakty vypovídá o tom, že šlo o profesionální válečnice. Jejich zranění podle vědců odpovídají bitvám, kterých se podle všeho účastnily jako jízdní lučištnice.

Bojová zranění

Analýza nalezených ostatků ukázala, že jedna z žen zemřela ve věku asi 45 až 50 let. Na její lebce je patrné zranění palcátem či střelou z praku, smrt jí ale zřejmě přivodil až šíp, který stále vězí v jejím hrudním koši. Druhou ženou je dívka ve věku 16 až 20 let, která během svého krátkého života utrpěla řadu vážných zranění, včetně zásahu šípem do kotníku, bodnutí čepelí do čelisti a rány do hlavy palcátem.

TIP: Ruské Amazonky: Pohřbeným skytským válečníkem byla podle DNA 13letá dívka

Arménské Jrapi je třetí místní lokalitou, kde byly objeveny pozůstatky žen válečnic. V arménské mytologii se ctěné ženy bojovnice, jak prostého tak i urozeného původu, objevují často a v poslední době jejich existenci potvrzují i archeologické nálezy pohřbů, byť stále vzácné. Ženy jako válečnice na koních jsou rovněž zobrazované na vázách a bronzových pásech z arménské historie.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pazourkové pěstní klínu, objevené před 100 lety v Anglii, zřejmě vyrobili příslušníci druhu člověka heidelberského (Homo heidelbergensis). (ilustrace: University of Cambridge, Gabriel UguetoCC BY 4.0)

Věda

Přemyslovští králové – Vratislav II., Vladislav II., Přemysl Otakar I., Václav I., Přemysl Otakar II., Václav II. a Václav III. (ilustrace: panovnici.estranky.cz)

Historie

Kruh života 

Javier Murcia | Chování  | 2. místo

Útok zachycený na snímku předvídal Javier Murcia dlouho před tím, než k němu došlo. Všiml si totiž zřejmě nemocného pyskouna zelenavého, jak těžkopádně plave směrem k porostu, kde se ukrýval dravý kanic písmenkový. Samotný výpad trval doslova pouhý okamžik a predátor byl poté natolik zaměstnaný polykáním kořisti, že se k němu potápěč dostal takřka na dosah ruky. (foto: Underwater Photographer Of The Year 2022, © Javier Murcia)

Revue

K prevenci psychických potíží vznikla řada opatření, jako posílání různých překvapení, dárků či oblíbených jídel. Na palubě ale nesmějí chybět ani antidepresiva a samozřejmě léky proti nespavosti. (foto: Unsplash, CashCC0)

Vesmír

Americký letoun Douglas TBD Devastator, který se účastnil neúspěšného útoku na Tulagi. (foto: Wikimedia Commons, U.S. Navy, CC0)

Válka

Experimenty ve Francii a ve Španělsku ukázaly, že po kávě se hůře odolává svodům nákupů. (foto: PixabayCC0)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907