Nejstarší známá válka se odehrála v Súdánu před 13 400 lety

29.05.2021 - Stanislav Mihulka

Nálezy v Jehel Sahaba potvrzují, že válečné střety nebyly cizí ani skupinám lovců a sběračů

<p>Řada ostatků ze súdánského Jehel Sahaba nese starší bojová zranění, která se zahojila. Podle vědců jde o doklad déletrvajícího konfliktu.</p>

Řada ostatků ze súdánského Jehel Sahaba nese starší bojová zranění, která se zahojila. Podle vědců jde o doklad déletrvajícího konfliktu.


Reklama

Lidé spolu válčí od úsvitu věků. K podstatnému rozvoji válečných střetů došlo během historie poté, co se lidé usadili na jednom místě a začali se věnovat zemědělství. Podle archeologických nálezů víme, že k tomu docházelo na různých místech, zhruba před 12 tisíci lety. 

Jedním takových míst je Jebel Sahaba v Súdánu, kde jsou pohřbeni lidé z doby před 13 400 lety. Archeologové až doposud věřili, že jsou mezi nimi zranění z jedné bitvy. Archeoložka Isabelle Crevecoeur z francouzské Université de Bordeaux s kolegy pečlivě prozkoumala pozůstatky 61 lidí z Jebel Sahaba a zjistila, že šlo o mnohem rozsáhlejší konflikt. Podle toho, co francouzská archeoložka zjistila, šlo o regulérní válečný konflikt, který zřejmě trval řadu let. Mnoho pohřbených má totiž starší bojová zranění, která se zahojila.

TIP: V baskickém La Hoya se odehrál krvavý masakr doby železné

Jak uvádí Crevecoeurová, lidé v Jehel Sahaba byli lovci, rybáři a sběrači. Podle všeho žili ve skupinách, mezi nimiž dlouhodobě panovalo napětí. Občas došlo ke krvavým střetům. Jsou to zřejmě nejstarší doklady válečného konfliktu. Podle Lukeho Glowackiho z americké Harvard University jsou výsledky výzkumu v Jebel Sahaba významným potvrzením, že násilí a střety vojenského charakteru byly součástí života nejen zemědělců, ale i jejich předchůdců lovců sběračů

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

„George Low byl dobrý ve všem. Měl hodnotu deseti mužů.“ Těmito slovy vzpomínal na svého kolegu (na snímku) další legendární manažer Apolla Robert Gilruth. (foto: NASA, CC0)

Vesmír

Mrtvolu Angela Solimana nechali údajně na pokyn císaře Františka II. stáhnout z kůže, vycpat a vystavit. (foto: Wikimedia Commons, Gottfried Haid, CC0)

Historie

Tradice spojená s vařením boršče je podle UNSCO natolik ohrožená současným konfliktem na Ukrajině, že si zasluhuje zvláštní ochranu. (foto: Pixabay, ArtemisCC0)

Zajímavosti

Tartarocyoni s mršinou kytovce. (ilustrace: Denny Navarra, CC BY 4.0)

Věda

Explodující USS Lexington a v pozadí USS Yorktown (CV-5) a USS Hammann (DD-412). (foto: Wikimedia Commons, U.S. Navy, CC0)

Válka

V křesťanské společnosti se konzumace masa rozšířila ve 4. století. Značná část raných křesťanů pravděpodobně byla vegetariány.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907