Nejstarší známá válka se odehrála v Súdánu před 13 400 lety

29.05.2021 - Stanislav Mihulka

Nálezy v Jehel Sahaba potvrzují, že válečné střety nebyly cizí ani skupinám lovců a sběračů

<p>Řada ostatků ze súdánského Jehel Sahaba nese starší bojová zranění, která se zahojila. Podle vědců jde o doklad déletrvajícího konfliktu.</p>

Řada ostatků ze súdánského Jehel Sahaba nese starší bojová zranění, která se zahojila. Podle vědců jde o doklad déletrvajícího konfliktu.


Reklama

Lidé spolu válčí od úsvitu věků. K podstatnému rozvoji válečných střetů došlo během historie poté, co se lidé usadili na jednom místě a začali se věnovat zemědělství. Podle archeologických nálezů víme, že k tomu docházelo na různých místech, zhruba před 12 tisíci lety. 

Jedním takových míst je Jebel Sahaba v Súdánu, kde jsou pohřbeni lidé z doby před 13 400 lety. Archeologové až doposud věřili, že jsou mezi nimi zranění z jedné bitvy. Archeoložka Isabelle Crevecoeur z francouzské Université de Bordeaux s kolegy pečlivě prozkoumala pozůstatky 61 lidí z Jebel Sahaba a zjistila, že šlo o mnohem rozsáhlejší konflikt. Podle toho, co francouzská archeoložka zjistila, šlo o regulérní válečný konflikt, který zřejmě trval řadu let. Mnoho pohřbených má totiž starší bojová zranění, která se zahojila.

TIP: V baskickém La Hoya se odehrál krvavý masakr doby železné

Jak uvádí Crevecoeurová, lidé v Jehel Sahaba byli lovci, rybáři a sběrači. Podle všeho žili ve skupinách, mezi nimiž dlouhodobě panovalo napětí. Občas došlo ke krvavým střetům. Jsou to zřejmě nejstarší doklady válečného konfliktu. Podle Lukeho Glowackiho z americké Harvard University jsou výsledky výzkumu v Jebel Sahaba významným potvrzením, že násilí a střety vojenského charakteru byly součástí života nejen zemědělců, ale i jejich předchůdců lovců sběračů

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Seismickou aktivitu zřejmě mnohé z věštíren a chrámů využívaly pro své vlastní posvátné rituály.

Historie

Při pohledu na fenka vás okamžitě zaujmou obrovité uši, které jsou dlouhé až 10 centimetrů. Ty samozřejmě přispívají k výbornému sluchu, ale rovněž regulují tělesnou teplotu v horkém pouštním prostředí.

Příroda

Ve výřezu prototyp biohybridní ledviny. 

Věda
Vesmír
Zajímavosti

Z rádia do televize

Guiding Light (U nás ve Springfieldu) 

premiéra: 1937 | epizody: 15 762 televize, 2 500 rozhlas

Seriál „U nás ve Springfieldu“ začínal už v roce 1937 coby rozhlasový pořad a v éteru setrval až do roku 1956. Tou dobou však již paralelně k mluvenému slovu uváděla televize hrané epizody. Děj se zpočátku točil okolo reverenda Johna Ruthledge a jeho blízkých, nicméně postupem času se soustředil na řadu springfieldských rodin a jejich vztahy vykresloval velmi melodramaticky. Šestého září 2006 se vysílala epizoda s pořadovým číslem 15 000, nicméně seriál se tehdy už potýkal s klesající sledovaností a o tři roky později kvůli nezájmu publika skončil. (foto: CBS)

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907