Nejstarší známá válka se odehrála v Súdánu před 13 400 lety

Nálezy v Jehel Sahaba potvrzují, že válečné střety nebyly cizí ani skupinám lovců a sběračů

29.05.2021 - Stanislav Mihulka



Lidé spolu válčí od úsvitu věků. K podstatnému rozvoji válečných střetů došlo během historie poté, co se lidé usadili na jednom místě a začali se věnovat zemědělství. Podle archeologických nálezů víme, že k tomu docházelo na různých místech, zhruba před 12 tisíci lety. 

Jedním takových míst je Jebel Sahaba v Súdánu, kde jsou pohřbeni lidé z doby před 13 400 lety. Archeologové až doposud věřili, že jsou mezi nimi zranění z jedné bitvy. Archeoložka Isabelle Crevecoeur z francouzské Université de Bordeaux s kolegy pečlivě prozkoumala pozůstatky 61 lidí z Jebel Sahaba a zjistila, že šlo o mnohem rozsáhlejší konflikt. Podle toho, co francouzská archeoložka zjistila, šlo o regulérní válečný konflikt, který zřejmě trval řadu let. Mnoho pohřbených má totiž starší bojová zranění, která se zahojila.

TIP: V baskickém La Hoya se odehrál krvavý masakr doby železné

Jak uvádí Crevecoeurová, lidé v Jehel Sahaba byli lovci, rybáři a sběrači. Podle všeho žili ve skupinách, mezi nimiž dlouhodobě panovalo napětí. Občas došlo ke krvavým střetům. Jsou to zřejmě nejstarší doklady válečného konfliktu. Podle Lukeho Glowackiho z americké Harvard University jsou výsledky výzkumu v Jebel Sahaba významným potvrzením, že násilí a střety vojenského charakteru byly součástí života nejen zemědělců, ale i jejich předchůdců lovců sběračů


Další články v sekci