Nepovedené zbraně 2. světové války (4): Neúspěšný italský letoun Ba.88 Lince

22.09.2016 - Lukáš Visingr

Největší konflikt v dějinách přivedl na scénu veliký počet zbraní. Z některých se staly legendy, které určovaly další vývoj ve zbrojním průmyslu. Jiné však zůstaly zcela nepodařené


Reklama

V roce 1936 Italové světu předvedli nové dvoumotorové letadlo Breda Ba.88 Lince, které poté masivně využila propaganda fašistického režimu. Už o rok později velmi elegantně vyhlížející celokovový hornoplošník ustanovil dva světové rekordy v rychlosti a doletu a Italové jej řadili mezi vůbec nejlepší dvoumotorové bojové letouny světa. Předpokládalo se, že zajistí útoky na pozemní cíle, přímou leteckou podporu, bombardovací nálety i průzkum.

Pomalé a nespolehlivé

Záhy se však zjistilo, že po instalaci zbraní výkony stroje dramaticky poklesnou. To si Mussoliniho režim nemohl dovolit přiznat, a tak sériová výroba pokračovala. Pravda ale zákonitě vyšla najevo, a to hned v červnu 1940, když Itálie vyhlásila válku v té chvíli již prakticky poražené Francii. Jednotka dvanácti Ba.88 provedla první bojovou akci a zaútočila na ostrov Korsika.

Italové sice neutrpěli žádné ztráty (zejména kvůli nepřítomnosti francouzských stíhaček), ale výkony jejich strojů byly špatné a značně zaostávaly za údaji oficiální propagandy. Situace se ještě zhoršila, když se posléze další bitevníky dostaly na africké bojiště. Z celkových 64 Ba.88, jež 7. skupina italského letectva měla, byla většina permanentně mimo provoz, a když náhodou vzlétly, motory s prachovými filtry se pořád přehřívaly a výkony dále klesaly.

Seriál Nepovedené zbraně 2. světové války

Ba.88 nesly tři pevné a jeden pohyblivý kulomet a teoreticky až 1 000 kg bomb, ale pouze za cenu dramatického poklesu doletu a rychlosti. Ta měla oficiálně činit téměř 500 km/h, avšak v praxi létaly Ba.88 rychlostí jenom asi poloviční. Kariéra někdejšího triumfu fašistické propagandy skončila dosti potupně, jelikož na podzim 1940 byla ze zbylých Ba.88 vymontována veškerá funkční výzbroj a letadla byla používána jako klamné cíle pro spojenecké letouny.

  • Zdroj textu:

    II. světová květen 2016

  • Zdroj fotografií: Wikipedia /Breda Ba88.jpg/

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Mladý krab pobřežní v typicky zelené barvě

Věda
Historie
Vesmír

Welwitschie podivná je jediným rostlinným druhem svého rodu. Tato dvoudomá rostlina má většinou pouze dva protilehlé, stále dorůstající listy.

Příroda

Nebeská houpačka 

kategorie: Křídla | kde: Rakousko | autor: Philip Platzer

Každé dítě se chce houpat výš a ještě výš, až se nohama dotkne nebe. Marco Fürst to dotáhl nejdál, když se 1 500–2 000 metrů nad zemí zhoupl na stometrové lanové houpačce zavěšené na horkovzdušném balonu.

Revue

U rostlinných přípravků úřady nevyžadují před jejich uvedením na trh klinické testy účinnosti.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907