Nepovedené zbraně 2. světové války (4): Neúspěšný italský letoun Ba.88 Lince

22.09.2016 - Lukáš Visingr

Největší konflikt v dějinách přivedl na scénu veliký počet zbraní. Z některých se staly legendy, které určovaly další vývoj ve zbrojním průmyslu. Jiné však zůstaly zcela nepodařené


Reklama

V roce 1936 Italové světu předvedli nové dvoumotorové letadlo Breda Ba.88 Lince, které poté masivně využila propaganda fašistického režimu. Už o rok později velmi elegantně vyhlížející celokovový hornoplošník ustanovil dva světové rekordy v rychlosti a doletu a Italové jej řadili mezi vůbec nejlepší dvoumotorové bojové letouny světa. Předpokládalo se, že zajistí útoky na pozemní cíle, přímou leteckou podporu, bombardovací nálety i průzkum.

Pomalé a nespolehlivé

Záhy se však zjistilo, že po instalaci zbraní výkony stroje dramaticky poklesnou. To si Mussoliniho režim nemohl dovolit přiznat, a tak sériová výroba pokračovala. Pravda ale zákonitě vyšla najevo, a to hned v červnu 1940, když Itálie vyhlásila válku v té chvíli již prakticky poražené Francii. Jednotka dvanácti Ba.88 provedla první bojovou akci a zaútočila na ostrov Korsika.

Italové sice neutrpěli žádné ztráty (zejména kvůli nepřítomnosti francouzských stíhaček), ale výkony jejich strojů byly špatné a značně zaostávaly za údaji oficiální propagandy. Situace se ještě zhoršila, když se posléze další bitevníky dostaly na africké bojiště. Z celkových 64 Ba.88, jež 7. skupina italského letectva měla, byla většina permanentně mimo provoz, a když náhodou vzlétly, motory s prachovými filtry se pořád přehřívaly a výkony dále klesaly.

Seriál Nepovedené zbraně 2. světové války

Ba.88 nesly tři pevné a jeden pohyblivý kulomet a teoreticky až 1 000 kg bomb, ale pouze za cenu dramatického poklesu doletu a rychlosti. Ta měla oficiálně činit téměř 500 km/h, avšak v praxi létaly Ba.88 rychlostí jenom asi poloviční. Kariéra někdejšího triumfu fašistické propagandy skončila dosti potupně, jelikož na podzim 1940 byla ze zbylých Ba.88 vymontována veškerá funkční výzbroj a letadla byla používána jako klamné cíle pro spojenecké letouny.

  • Zdroj textu:

    II. světová květen 2016

  • Zdroj fotografií: Wikipedia /Breda Ba88.jpg/

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Palác Topkapi – tradičně zde sídlili vládci osmanské říše

Historie

Kančil stříbrohřbetý pózuje ve vietnamském pralese

Věda

Nejnovější start SpaceX na mysu Canaveral

Vesmír

Kam asi udeří příště?

Věda

Německá motospojka na východní frontě se občerstvuje u místních obyvatel

 

Válka

Podle expertů je testování v reálném světě pro vývoj naprosto klíčové. Běžní uživatelé silnic si už tak jistí nejsou. Obyvatelé Silicon Valley tvrdí, že se cítí jako pokusné krysy.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907