Nepovedené zbraně 2. světové války (2): Kulometné fiasko

08.09.2016 - Lukáš Visingr

Největší konflikt v dějinách přivedl na scénu veliký počet zbraní. Z některých se staly legendy, které určovaly další vývoj ve zbrojním průmyslu. Jiné však zůstaly zcela nepodařené

Kulomet Breda 30 -<p>Italský nepovedený kulomet Breda Modello 30</p>
Kulomet Breda 30 -

Italský nepovedený kulomet Breda Modello 30


Reklama

Společnost Breda ve 20. letech reagovala na požadavek italské armády na nový lehký kulomet a vyvinula několik modelů. Armáda nakonec jako standardní přijala Modello 30, který se stal základním italským typem během druhé světové války. Nelze však říct, že šlo o povedenou konstrukci – spíše naopak.

Seriál Nepovedené zbraně 2. světové války

Dodnes přetrvává názor, že se jednalo snad o nejhorší lehký kulomet, jaký kdy existoval. Zbraň využívala dosti zvláštní mechanismus pracující na bázi krátkého zákluzu hlavně a uzamčení závěru otočnou objímkou. Systém ale byl extrémně nespolehlivý a další zdroj problémů představovalo vyhazování nábojnic, jež potřebovalo jejich olejování, takže součástí kulometu muselo být olejové čerpadlo. To však způsobovalo, že se zbraň pořád zanášela prachem a pískem, což mělo zejména v Africe fatální následky.

Nejhorší lehký kulomet

Za šťastné nelze považovat ani zásobování náboji, protože zbraň měla z jakéhosi záhadného důvodu zásobník, do kterého se zasunoval velmi křehký pás s 20 náboji ráže 6,5×52 mm. Pokud došlo k jakémukoliv poškození zásobníku nebo pásu (a to se stávalo často), zbraň byla nepoužitelná. Kromě toho se kulomet často přehříval. Hlaveň se sice dala vyměnit, jenže postrádala jakýkoli držák či rukojeť, takže k manipulaci voják potřeboval rukavice.

Problémy působilo i přenášení, jelikož spousta výstupků zachytávala za oděv a výstroj. A když všechno (jen velice vzácně) fungovalo tak, jak mělo, nebyly výkony kulometu Breda Modello 30 nijak výjimečné. Vadila hlavně nízká kadence (max. 500 ran za minutu) a málo výkonné střelivo. Menší množství kulometů bylo sice později adaptováno na novou ráži 7,35×51 mm, ale zmíněné nedostatky to samozřejmě nenapravilo a zbrani už navždy zůstala její mizerná pověst.

Reklama

  • Zdroj textu:

    II. světová květen 2016

  • Zdroj fotografií: Wikipedia (Edo leitner)

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Replika stroje Fokker Eindecker, kterého se dohodoví piloti až do jara 1916 velmi obávali. (foto: Shutterstock)

Válka

Mezi nejnebezpečnější příměsi zemního plynu patří karcinogenní benzen. Jeho přítomnost vědci zaznamenali v 95 % vzorků. (foto: Unsplash, KWON JUNHOCC0)

Věda

Chcete-li objekty popsané v článku spatřit s jistotou, najděte si k pozorování místo co nejméně zatížené světelným znečištěním. (foto: PixabayCC0)

Vesmír

Dospělý strdimil karmínovoprsý (Aethopyga siparaja) dorůstá velikosti kolem 10 cm. (foto: Shutterstock)

Příroda

Ze 144 sekvenovaných vzorků jich 45 – zhruba třetina – obsahovala žraločí DNA. Nejčastěji identifikovanými druhy byli žralok modrý, žralok hedvábný a žralok bělocípý. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Podle bulharských matematiků je chování Sluneční soustavy je velice stabilní. Jsou proto přesvědčeni, že náš planetární systém vydrží nejméně 100 tisíc let. (ilustrace: NASACC BY-SA 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907