Nepovedené zbraně 2. světové války (2): Kulometné fiasko

08.09.2016 - Lukáš Visingr

Největší konflikt v dějinách přivedl na scénu veliký počet zbraní. Z některých se staly legendy, které určovaly další vývoj ve zbrojním průmyslu. Jiné však zůstaly zcela nepodařené

Kulomet Breda 30 -<p>Italský nepovedený kulomet Breda Modello 30</p>
Kulomet Breda 30 -

Italský nepovedený kulomet Breda Modello 30


Reklama

Společnost Breda ve 20. letech reagovala na požadavek italské armády na nový lehký kulomet a vyvinula několik modelů. Armáda nakonec jako standardní přijala Modello 30, který se stal základním italským typem během druhé světové války. Nelze však říct, že šlo o povedenou konstrukci – spíše naopak.

Seriál Nepovedené zbraně 2. světové války

Dodnes přetrvává názor, že se jednalo snad o nejhorší lehký kulomet, jaký kdy existoval. Zbraň využívala dosti zvláštní mechanismus pracující na bázi krátkého zákluzu hlavně a uzamčení závěru otočnou objímkou. Systém ale byl extrémně nespolehlivý a další zdroj problémů představovalo vyhazování nábojnic, jež potřebovalo jejich olejování, takže součástí kulometu muselo být olejové čerpadlo. To však způsobovalo, že se zbraň pořád zanášela prachem a pískem, což mělo zejména v Africe fatální následky.

Nejhorší lehký kulomet

Za šťastné nelze považovat ani zásobování náboji, protože zbraň měla z jakéhosi záhadného důvodu zásobník, do kterého se zasunoval velmi křehký pás s 20 náboji ráže 6,5×52 mm. Pokud došlo k jakémukoliv poškození zásobníku nebo pásu (a to se stávalo často), zbraň byla nepoužitelná. Kromě toho se kulomet často přehříval. Hlaveň se sice dala vyměnit, jenže postrádala jakýkoli držák či rukojeť, takže k manipulaci voják potřeboval rukavice.

Problémy působilo i přenášení, jelikož spousta výstupků zachytávala za oděv a výstroj. A když všechno (jen velice vzácně) fungovalo tak, jak mělo, nebyly výkony kulometu Breda Modello 30 nijak výjimečné. Vadila hlavně nízká kadence (max. 500 ran za minutu) a málo výkonné střelivo. Menší množství kulometů bylo sice později adaptováno na novou ráži 7,35×51 mm, ale zmíněné nedostatky to samozřejmě nenapravilo a zbrani už navždy zůstala její mizerná pověst.

  • Zdroj textu:

    II. světová květen 2016

  • Zdroj fotografií: Wikipedia (Edo leitner)

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Lebka dítěte hominida Homo antecessor.

Věda

K chrámu Proroka Eliáše se sbíhají hlavní ulice historického centra Jaroslavle. Centrum města je od roku 2005 součástí seznamu kulturního dědictví UNESCO.

Zajímavosti
Zajímavosti

Šest cubesatových jednotek vytvoří formaci na ploše o velikosti zhruba 10 kilometrů. Společně mají pracovat jako velký a výkonný radioteleskop.

Vesmír

Přes neohrabanost a poruchovost dokázaly francouzské tanky pěchotu podpořit, ale spíše než jejich vlastní kvalita k tomu přispívalo promyšlené nasazení.

Válka

Rohy samců jsou výrazně delší a masivnější.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907