Nově objevená slabina viru chřipky by mohla vést k univerzální vakcíně

26.12.2021 - Stanislav Mihulka

Chřipkové viry jsou odolnými protivníky. Neustále se adaptují na náš imunitní systém i na léčebné postupy. Vědci ale věří, že se jim konečně podařilo najít slabé místo viru…

<p>Spodní část „stopek“ molekul hemagglutininu, které ční z povrchu chřipkového viru, by se mohla stát jeho Achillovou patou.</p>

Spodní část „stopek“ molekul hemagglutininu, které ční z povrchu chřipkového viru, by se mohla stát jeho Achillovou patou.


Reklama

Chřipka je teď tak trochu ve stínu pandemie covid-19. Přesto i ona umí jen ve Spojených státech každým rokem potrápit miliony lidí a desítky tisíc nemocných usmrtit. Vědci a lékaři čelí chřipce vakcínami, jejich vývoj je ale svízelný. Typické chřipkové vakcíny cílí na koncové části proteinu hemagglutininu, který v podobě mnoha trimerů ční z povrchu virové částice chřipky do okolí.

Pro vakcínu je takové místo výhodné, protože je snadno přístupné pro imunitu. U chřipky je ovšem zásadní problém v tom, že konce hemagglutininu jsou zároveň jednou z nejvíce proměnlivých oblastí viru. Mutují tak rychle, že je obvykle nutné každým rokem vytvořit novou vakcínu a nikdy není úplně zaručené, že se hotová vakcína „trefí“ do převládajícího typu viru.

Achillova pata proměnlivého viru

Patrick Wilson z americké Weill Cornell Medicine a jeho spolupracovníci nedávno našli novou slabinu chřipkového viru, která by mohla pomoci prolomit prokletí každoročního očkování proti chřipce. Jde o spodní část molekuly hemagglutininu, která se nachází v blízkosti povrchu virové částice. Vědci této části hemagglutininu přezdívají „anchor“ (česky „kotva“) a doposud byla opomíjená, zejména pokud jde o vývoj vakcín.

Vědci tohle slabé místo objevili při průzkumu 358 různých protilátek, které získali z krve lidí očkovaných proti chřipce nebo nakažených chřipkou. Většina protilátek se dle očekávání vázala na konce hemagglutininu. Zároveň se ale ukázalo, že asi 50 různých protilátek cílí na zmíněnou „kotvu“, tedy spodní část hemagglutininu. 

TIP: Rok narození do jisté míry ovlivňuje, jak je kdo odolný vůči chřipce

Badatelé pak zjistili, že řada těchto protilátek proti „kotvě“ funguje proti mnoha různým typům sezónní chřipky zároveň. Vtip je v tom, že tato oblast molekuly hemagglutininu je mnohem méně proměnlivá, než její konec. Vše nasvědčuje tomu, že protilátky proti „kotvě“ jsou velmi slibné pro vývoj univerzálních chřipkových vakcín, které by podstatně lépe vzdorovaly změnám rychle mutujícího viru chřipky.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

100 dnů starý vlčí klon Maya. (foto: Sinogene Biotechnologies, CC0)

Věda

V Brně fungovala síť soukenických manufaktur, jedna z nich se nacházela na dnešní Lidické ulici. (foto: Archiv města Brna)

Historie

Miniaturní nenasytové

Kolibříci jsou nejmenšími zástupci ptáků na světě. Druh kalypta nejmenší (Mellisuga helenae), známý z Kuby, dosahuje délky pouze kolem 6 centimetrů a hmotnosti asi 2 gramy. Je tak jen asi dvakrát těžší než největší druh čmeláka. Srdce kolibříků (čeleď Trochilidae) tluče zhruba dvacetkrát za sekundu a jejich křídla mávnou za stejnou dobu dokonce osmdesátkrát. Aby malí opeřenci zvládli takový fantastický výkon, musí také hodně jíst – alespoň na poměry své velikosti. Každý den proto spořádají nektar v množství rovnajícím se až dvojnásobku vlastní hmotnosti! To z nich činí nejen největší jedlíky mezi ptáky, ale dokonce i jedny z největších nenasytů mezi všemi obratlovci.

Kolibříci mají neuvěřitelně výkonný metabolismus. Bylo změřeno, že srdeční rytmus může dosáhnout až 1 260 úderů za minutu a i v klidu se některé druhy nadechnou 250krát za minutu. Spotřeba kyslíku na gram svalové tkáně je u nich desetkrát vyšší než u elitních lidských atletů. (foto: Shutterstock)

Příroda
Vesmír

Nejstarší dosavadní doklad o užívání opia pochází z Mezopotámie - 3400 let př. n. l. Sumerové označovali mák setý, z něhož se opium získává, jako „radostnou rostlinu“. Samotný název „opium“  pochází ze starověké řečtiny (ópion) a znamená „šťáva z rostliny“. (foto: Unsplash, Tim Cooper, CC0)

Věda
Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907