Nově objevená Valparaíso-1 je chybějícím článkem ve vývoji hvězdokup

09.06.2021 - Stanislav Mihulka

Astronomům se povedl slušný zásah. Ve vzdálenosti zhruba 7 tisíc světelných let, tedy poměrně blízko Sluneční soustavy, objevili doposud neznámou hvězdokupu

<p><strong>Valparaíso 1</strong> (ve výřezu) je mohutná otevřená hvězdokupa středního věku, kterou jsme doposud přehlíželi.</p>

Valparaíso 1 (ve výřezu) je mohutná otevřená hvězdokupa středního věku, kterou jsme doposud přehlíželi.


Reklama

Otevřená hvězdokupa dostala jméno Valparaíso 1. Nachází se v souhvězdí Štítu a obsahuje hvězdy o úhrnné hmotnosti asi 10 tisíc Sluncí. Některé z hvězd nově objevené hvězdokupy jsou vidět i malým amatérským dalekohledem. Přesto unikla pozornosti i profesionálům, kteří pátrají po otevřených hvězdokupách v Mléčné dráze. Důvodem je zřejmě to, že Valparaíso 1 nevypadá jako běžná otevřená hvězdokupa.

Otevřená hvězdokupa středního věku

Mimo jiné jde o první známou velkou hvězdokupu „středního věku“, která vznikla asi před 75 miliony let. Pro vědce představuje cenný úlovek, který jim doposud scházel ve sbírce hvězdokup. Až doposud jsme totiž znali jen mladé otevřené hvězdokupy, cca do stáří 25 milionů let, a pak pár prastarých hvězdokup tohoto typu, jejichž stáří se naopak počítá v miliardách let.

TIP: Krvácející Hyády: Jedna z nejznámějších hvězdokup se rozpadá

Otevřená hvězdokupa Valparaíso 1 tudíž představuje vytoužený „chybějící článek“, který teď astronomům umožňuje doplnit si představy o vzniku a vývoji otevřených hvězdokup. Chilský astronom Ignacio Negueruela z University of Alicante a jeho kolegové využili při tomto objevu dnes velice populární data vesmírné observatoře Gaia. V nich vystopovali velkou skupinu hvězd, které se společně pohybují Mléčnou dráhou.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Při pohledu na fenka vás okamžitě zaujmou obrovité uši, které jsou dlouhé až 10 centimetrů. Ty samozřejmě přispívají k výbornému sluchu, ale rovněž regulují tělesnou teplotu v horkém pouštním prostředí.

Příroda

Ve výřezu prototyp biohybridní ledviny. 

Věda
Vesmír

Sovětští vojáci během „bitvy o předměstí“ ve městě Puškin v lednu 1944. Od září 1941 bylo toto město ležící pouhých 25 kilometrů od centra Leningradu okupováno německými vojáky.

Válka
Zajímavosti

Jeden miligram jedu pralesničky strašné (Phyllobates terribilis) by stačil k usmrcení 10 000 myší, 10 až 20 lidí, nebo dvou samců slona afrického.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907