Nově objevená Valparaíso-1 je chybějícím článkem ve vývoji hvězdokup

09.06.2021 - Stanislav Mihulka

Astronomům se povedl slušný zásah. Ve vzdálenosti zhruba 7 tisíc světelných let, tedy poměrně blízko Sluneční soustavy, objevili doposud neznámou hvězdokupu

<p><strong>Valparaíso 1</strong> (ve výřezu) je mohutná otevřená hvězdokupa středního věku, kterou jsme doposud přehlíželi.</p>

Valparaíso 1 (ve výřezu) je mohutná otevřená hvězdokupa středního věku, kterou jsme doposud přehlíželi.


Reklama

Otevřená hvězdokupa dostala jméno Valparaíso 1. Nachází se v souhvězdí Štítu a obsahuje hvězdy o úhrnné hmotnosti asi 10 tisíc Sluncí. Některé z hvězd nově objevené hvězdokupy jsou vidět i malým amatérským dalekohledem. Přesto unikla pozornosti i profesionálům, kteří pátrají po otevřených hvězdokupách v Mléčné dráze. Důvodem je zřejmě to, že Valparaíso 1 nevypadá jako běžná otevřená hvězdokupa.

Otevřená hvězdokupa středního věku

Mimo jiné jde o první známou velkou hvězdokupu „středního věku“, která vznikla asi před 75 miliony let. Pro vědce představuje cenný úlovek, který jim doposud scházel ve sbírce hvězdokup. Až doposud jsme totiž znali jen mladé otevřené hvězdokupy, cca do stáří 25 milionů let, a pak pár prastarých hvězdokup tohoto typu, jejichž stáří se naopak počítá v miliardách let.

TIP: Krvácející Hyády: Jedna z nejznámějších hvězdokup se rozpadá

Otevřená hvězdokupa Valparaíso 1 tudíž představuje vytoužený „chybějící článek“, který teď astronomům umožňuje doplnit si představy o vzniku a vývoji otevřených hvězdokup. Chilský astronom Ignacio Negueruela z University of Alicante a jeho kolegové využili při tomto objevu dnes velice populární data vesmírné observatoře Gaia. V nich vystopovali velkou skupinu hvězd, které se společně pohybují Mléčnou dráhou.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Apollo 1: Požár v kabině

kdy: 27. ledna 1967 |  počet obětí: 3 

Mezi zmíněných osmnáct ztracených životů nepočítáme oběti havárie Apolla 1, zničeného během pozemních příprav. Jednalo se o nácvik předstartovních operací, včetně prověrky nouzového opuštění kabiny: 27. ledna 1967 se posádka chystala v lodi usazené na vrcholu Saturnu IB, vztyčeného na rampě. V důsledku závady na kabeláži však ve velitelské kabině vypukl požár a v atmosféře z čistého kyslíku se rychle šířil. Uvnitř uhořeli tři astronauti – Virgil Grissom, Edward White a Roger Chaffee. Pro další lety byly veškeré hořlavé materiály nahrazeny a změnil se systém otevírání vstupního průlezu. (foto: Wikimedia Commons, Kipp Teague 1 + 2, CC0)

Vesmír

Podle majitele Martina pokrývají stěny a strop hospůdky McGuire's Irish Pub bankovky v hodnotě okolo dvou milionů dolarů.

Revue

Sovětská pěchota v útoku. Operace Bagration přinesla Rudé armádě obrovské územní zisky.

Válka

Farmáři i tovaryši žádali vyšší mzdy. Vrchnost však reagovala represí a omezením platů.

Historie
Zajímavosti

Na tento jediný neuron se ve skutečnosti napojuje asi 4 tisíce nervových vláken

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907