Nově objevený „Pán kopí“ byl rozhodně největší fešák mezi neptačími dinosaury

17.12.2020 - Stanislav Mihulka

<p>Dinosauři <em>Ubirajara jubatus</em> ze spodní křídy byli velcí jako dnešní slepice. Zdobila je chlupatá hříva a bodliny tvořené keratinem. </p>

Dinosauři Ubirajara jubatus ze spodní křídy byli velcí jako dnešní slepice. Zdobila je chlupatá hříva a bodliny tvořené keratinem. 


Reklama

Pávi rozhodně nejsou jedinými zástupci extravagantních manekýnů zvířecí říše. V Brazílii vědci nedávno objevili fosilii teropodního dinosaura, který si s nimi, alespoň pokud jde o extravagantní vzhled, určitě nezadá.

Tento podivný dinosaurus, velký zhruba jako slepice, pochází ze skupiny compsognatidů a dostal jméno Ubirajara jubatus, což v jazyce indiánů kmene Tupi, z oblasti, kde byla fosilie nalezena, znamená „Pán kopí“. Jde o první fosilii neptačího dinosaura z jižní poloviny křídového světa, tedy z Gondwany, která byla objevena se zachovalou kůží. Už to samo o sobě je fantastické. Ale nebylo to zdaleka vše.

Vyšňořený panáček

Ubirajara byl pokrytý něčím, co bychom mohli označit za mix srsti a peří. Kromě toho ale paleontology šokoval dlouhými „ostny“, zřejmě z keratinu, které mu vyrůstaly z ramenou. Nic podobného jsme zatím u neptačího dinosaura neviděli. Podle vědců tito dinosauři žili v období spodní křídy, tedy asi před 110 miliony let.

K čemu ubirajarům jejich „kopí“ mohla sloužit? Podle paleontologa Davida Martilla z Portsmouthské univerzity, je v podobných případech vždy v podezření sexualita. Podobné struktury obvykle mívají ptáci i další živočichové k okouzlení opačného pohlaví. Ubirajara tak mohl být rajkou období druhohor a tančit před sexuálním partnerem do roztrhání těla.

TIP: „Kapitán Hák“ byl opeřený dinosaurus s opravdu podivnou výbavou

Problém je ale v tom, že jediná známá fosilie ubirajary, u které navíc neznáme pohlaví, nejspíš není dospělý jedinec. Podobné znaky se přitom obvykle vyvíjejí až u dospělců. Další možností tak je, že ubirajara svými kopími hrozil. Ať už konkurentům svého druhu nebo třeba dravcům, kteří by ho chtěli lovit

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

„George Low byl dobrý ve všem. Měl hodnotu deseti mužů.“ Těmito slovy vzpomínal na svého kolegu (na snímku) další legendární manažer Apolla Robert Gilruth. (foto: NASA, CC0)

Vesmír

Mrtvolu Angela Solimana nechali údajně na pokyn císaře Františka II. stáhnout z kůže, vycpat a vystavit. (foto: Wikimedia Commons, Gottfried Haid, CC0)

Historie

Tradice spojená s vařením boršče je podle UNSCO natolik ohrožená současným konfliktem na Ukrajině, že si zasluhuje zvláštní ochranu. (foto: Pixabay, ArtemisCC0)

Zajímavosti

Tartarocyoni s mršinou kytovce. (ilustrace: Denny Navarra, CC BY 4.0)

Věda

Explodující USS Lexington a v pozadí USS Yorktown (CV-5) a USS Hammann (DD-412). (foto: Wikimedia Commons, U.S. Navy, CC0)

Válka

V křesťanské společnosti se konzumace masa rozšířila ve 4. století. Značná část raných křesťanů pravděpodobně byla vegetariány.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907