Archeologové odkryli starověké římské hradby na úpatí švýcarských Alp

Archeologové objevili v podhůří švýcarských Alp zbytky 2 000 let starých římských hradeb. Odborníci nález označují za „archeologickou senzaci“

06.09.2023 - Stanislav Mihulka



Archeologové nedávno objevili v centrálním Švýcarsku na úpatí Alp 2 000 let staré pozůstatky římských hradeb a budov. Lokalita Cham-Äbnetwald ukrývala nejen samotné stavby, ale i římské železné hřebíky, úlomky zlata pocházející zřejmě ze šperků, mísy, mlýnské kameny, sklo, nádobí nebo amfory.

Objevené části staveb pokrývají plochu nejméně 500 metrů čtverečních. Podle prohlášení švýcarského Úřadu pro ochranu památek a archeologii jde o archeologickou senzaci, přinejmenším pro tuto část Evropy, která by mohla více osvětlit aktivity Římanů v dnešním centrálním Švýcarsku.

Významné římské stavby

foto: ADA Zug, David Jecker, CC BY-SA 4.0

Římské stavby podobného rozsahu byly v této oblasti objeveny naposledy téměř před 100 lety,uvedl Gishan Schaeren, vedoucí oddělení prehistorie a protohistorické archeologie. „S kolegy nás rovněž ohromilo, že svrchní cihly nalezených staveb byly patrné nad povrchem země.

Archeologové si zatím nejsou jistí, k čemu vlastně toto místo Římanům sloužilo. Jak zmiňuje archeoložka Christa Ebnöther z Bernské univerzity, mohlo jít o velkou římskou vilu, nebo římský chrám. Během vykopávek se ukázalo, že na tomto místě pobývali příslušníci římské elity, jak dokládá importované římské nádobí a detailně propracované skleněné vázy.

TIP: Ve Švýcarsku objevili zřejmě nejmladší známou gladiátorskou arénu

Také zde byly nalezeny měděné a bronzové mince, společně se stříbrným římským denárem, který nechal vyrazit Julius Caesar v prvním století před naším letopočtem. Na stejné lokalitě bylo již dříve odkryto osídlení ze střední doby bronzové, hroby z pozdní doby bronzové, a také množství keltských mincí.


Další články v sekci