Očima protivníků: Názory spojeneckých velitelů na generalitu Wehrmachtu (2)

17.05.2022 - Miroslav Mašek

Během bitev se spojenečtí velitelé utkávali s generály Wehrmachtu a na své protějšky si vytvářeli různé názory. Zatímco někteří němečtí důstojníci se u soupeře těšili úctě a vážnosti, jiní tak dobrý dojem nezanechali

<p><strong>Gotthard Heinrici</strong> (vpravo) se těšil respektu ze strany spolubojovníků i Spojenců a platil za mistra defenzivy.</p>

Gotthard Heinrici (vpravo) se těšil respektu ze strany spolubojovníků i Spojenců a platil za mistra defenzivy.


Reklama

Mezi veliteli excelujícími při defenzivních operacích platil za hvězdu zejména generál Gotthard Heinrici. A to jak mezi svými kolegy z Wehrmachtu, tak u spojeneckých protivníků. Vojevůdcovské schopnosti měl takříkajíc v rodině – byl ostatně bratrancem Gerda von Rundstedta. Přesto se netěšil v nacistických kruzích bůhvíjaké popularitě – třeba pro své náboženské založení, odmítnutí vstupu do NSDAP a také pro jistý nedostatek charismatu.

Předchozí část: Očima protivníků: Názory spojeneckých velitelů na generalitu Wehrmachtu (1)

Mistr defenzivy

Vynikající cit pro hospodárné zacházení s přidělenými jednotkami prokázal Heinrici mimo jiné na podzim 1943 u Orši. Rudoarmějci na běloruský dopravní uzel opakovaně útočili masivními svazky, jenže Heinriciho 4. armáda jej udržela a způsobila protivníkovi – oproti vlastním škodám – patnáctinásobné ztráty. Následujícího roku se generálplukovník osvědčil v čele armádní skupiny hájící části Maďarska, Polska, Slovenska a severní Moravy, jeho hvězdný okamžik však přišel na jaře 1945. 

Na jaře 1945 se generál Gotthard Heinrici stal velitelem skupiny armád Visla, která brzdila Sověty při snahách o překročení Odry a výpadu na Berlín. Než svazky vedené maršálem Georgijem Žukovem 16. dubna udeřily na Heinriciho pozice na Seelowských výšinách, uskutečnila Rudá armáda zřejmě nejmohutnější dělostřeleckou přípravu celé války (asi sedm milionů projektilů za 35 minut).

Vítězství díky přesile

Sovětský velitel se domníval, že obranu zasypanou olovem snadno prorazí, ale Heinrici byl proti. Jeho zpravodajci včas zjistili nepřátelské záměry a velitel tak nechal ještě před prvním výstřelem stáhnout většinu mužstva do týlu. Ruské granáty tak dopadly do prázdných linií, které vojáci Wehrmachtu po ukončení kanonády promptně obsadili.

Maršál zuřil, ale nebývalo mu než uznale zhodnotit protivníkovy schopnosti. Sovětská převaha ale tak jako tak musela nakonec rozhodnout a po třech dnech rudoarmějci Heinriciho pozicemi pronikli.

Pokračování: Očima protivníků: Názory spojeneckých velitelů na generalitu Wehrmachtu (3)

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Věda

Na každou nově přivezenou várku odpadu se okamžitě vrhají sběrači, kteří doufají, že budou mít ten den štěstí a najdou něco zajímavého. (foto: David Těšínský ©)

Zajímavosti
Historie

Eskortní torpédoborec USS Samuel B. Roberts (DE-413). (foto: Wikimedia Commons, U.S. NavyCC0)

Věda

Exploze hvězdy v souhvězdí Býka, zachycená čínskými hvězdáři v roce 1054, je zřejmě nejznámější pozorovanou supernovou. V době výbuchu byla šestkrát jasnější než Venuše a na denní obloze zářila třiadvaceti dní. (foto: NASA, ESA, Hubble, J. Hester, A. Loll (ASU)CC BY 4.0)

Vesmír

Křik Ashley Peldonové zazní například ve filmech Paranormal Activity, Free Guy nebo třeba Vřískot. (ilustrační foto: Unsplash, Hannah PopowskiCC0)

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907