Paleontologové objevili na Špicberkách fosilii nejstaršího známého ichtyosaura

16.03.2023 - Stanislav Mihulka

Paleontologové objevili 11 obratlů z ocasu třímetrového ichtyosaura, který žil zhruba dva miliony let po masovém vymírání na konci permu

<p>Fosilie Ichthyosaura vystavená v Přírodovědeckém muzeu ve Vídni. <em>(ilustrační foto: Shutterstock)</em></p>

Fosilie Ichthyosaura vystavená v Přírodovědeckém muzeu ve Vídni. (ilustrační foto: Shutterstock)


Reklama

Ichtyosauři kralovali druhohorním oceánům, až do druhé poloviny období křídy. Byli jedni z prvních obratlovců, kteří se dokázali vrátit ze souše zpátky do moře a přizpůsobit se životu v něm.

Paleontologové měli doposud za to, že se předkové ichtyosaurů odvážili vstoupit zpátky do moře po devastujícím masovém vymírání na konci permu, které se odehrálo přibližně před 252 miliony let. Během tohoto vymírání zmizela naprostá většina všech druhů tehdejší přírody a vážně poničené byly i mořské ekosystémy. Tím by vznikla příležitost pro rozvoj nových skupin mořských živočichů, jako byli právě ichtyosauři. Nový nález ze Špicberků ale tyto představy staví na hlavu.

Ichtyosaurus ze Špicberků

V roce 2014 se expedici z norské Univerzity v Oslu podařilo shromáždit velký počet konkrecí s fosiliemi, které pocházejí z údolí Flowerdalen na západní straně největšího špicberského ostrova. Benjamin Kear ze švédské Uppsalské univerzity a jeho kolegové ve zmíněných konkrecích narazili na řadu fosilií, včetně 11 obratlů z ocasu asi třímetrového ichtyosaura. Badatelé popsali fosilii, která doposud nese označení PMO 245.975, ve studii publikované ve vědeckém časopisu Current Biology.

Důležité v tomto případě je, že fosilie pochází z nejranějšího triasu, z doby zhruba dva miliony let po masovém vymírání na konci permu. Jde o nejstarší známou fosilii celé skupiny ichtyosarů. Vědci obratle ichtyosaura detailně analyzovali a zjistili, že jejich mikrostruktura věrně odpovídá pozdějším ichtyosaurům, kteří byli přizpůsobeni k životu na volném oceánu.

TIP: Paleontologové objevili zkamenělého ichtyosaura i s jeho kořistí v žaludku

Tím ovšem vznikl problém. Paleontologové mají rámcovou představu, jak dlouho mohla trvat evoluce od suchozemských zvířat k velkým „oceánickým“ ichtyosaurům. Je velice nepravděpodobné, že by to bylo možné stihnout za pouhé dva miliony let. Z toho plyne, že ichtyosauři nevznikli až po permské katastrofě, ale podstatně dřív. Jsou to tedy přeživší masového vymírání.

Reklama




Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

 Jak dostát svým závazkům? Pomůže vhodná strava, nebo je nutno přikročit k razantnějším úpravám? (ilustrace: Midjourney AI, CC0)

Historie

Pitva mumifikovaného bizona ze Sibiře, odborníky ze Severovýchodní federální univerzity v Jakutsku. (foto: NEFU Press Service, Svetlana PavlovaCC BY-SA 4.0)

Věda

Z nacisty obsazeného Československa odešel Emil Boček v 16 letech. Zúčastnil se bojů o Francii, poté v Británii vstoupil do RAF, kde působil jako mechanik. Letecký výcvik absolvoval v Kanadě a od roku 1944 se v řadách československé 310. stíhací perutě v britském letectvu na spitfirech účastnil vzdušných bojů. (foto: Profimedia)

Válka

Uran a jeho měsíce zřejmě skrývají nejedno tajemství. (foto: Wikimedia Commons, NASACC0)

Vesmír
Revue

Článek zpochybňující zavedené představy o tradicích italské gastronomie vzbudil v Itálii velký ohlas. (foto: Unsplash, amirali mirhashemianCC0)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907