Peklo na Zemi: Na severu Etiopie se nachází místo zcela bez života

Život si často najde cestu i v extrémních podmínkách – na dně nejhlubšího podmořského příkopu nebo při teplotách blížících se absolutní nule. Přesto na Zemi zřejmě existuje zvláštní místo, které je zcela životaprosté

05.11.2019 - Stanislav Mihulka



O živých organismech se říká, že se dovedou přizpůsobit k životu v prakticky jakémkoliv prostředí. Některé pozemské organismy by zřejmě přežily na Marsu. Jak ale ukázal nedávný výzkum francouzských odborníků, i na Zemi existují prostředí, v nichž zřejmě není vůbec nic živého, pokud se tedy můžeme spolehnout na přístroje a současné detekční metody.

Takovým životaprostým místem je unikátní hydrotermální systém sirných pramenů u Dallolu, který se nachází v Afarské pánvi na severu Etiopie. Shodou okolností byly nedaleko nalezeny pozůstatky slavného australopitéka přezdívaného Lucy. Sirné prameny vytváří mimozemsky vyhlížející krajinu a jejich prostředí je polyextrémní, což znamená, že jde zde celá řada faktorů prostředí naprosto extrémních.

TIP: Těžký život na hraně extrému: Kdo jsou nejodolnější organismy na Zemi?

Prameny v Dallolu chrlí vodu, která je plná chlóru a síry. V některých místech je až desetkrát slanější než běžná mořská voda a vře při teplotě okolo 108 °C. V pramenech také není žádný kyslík a zdejší voda je tak kyselá, že její pH se blíží nule - to odpovídá například kyselině v autobaterii. Vědci se donedávna domnívali, že by v Dallolu mohly žít ultra malé a ultra odolné baktrie. Nejnovější výzkum tam ale neobjevil ani tyto organismy.

  • Zdroj textu
  • Zdroj fotografií

    Electra Kotopoulou / Wikimedia Commons


Další články v sekci