Řešení pro horký svět? Hybridní krávy snesou horko a nadojí spoustu mléka

Nově vyšlechtěná hovězí plemena, vytvořená křížením se skotem zebu chovaným v tropické Tanzanii, jsou odolná vůči klimatu a poskytují více mléka, než je v horkých oblastech obvyklé

07.11.2023 - Stanislav Mihulka



Skot, který známe z našich končin a dalších oblastí s podobným klimatem je obvykle tur domácí, který vznikl domestikací eurasijské formy pratura (Bos primigenius primigenius). V Indii a v Africe zastává podobnou roli zebu, což je domestikovaná verze původní indické formy pratura (Bos primigenius namadicus). Zebu se pozná podle hrbu na zádech nebo třeba podle odlišných uší, které často mají svěšené k zemi.

Plemena skotu zebu snášejí horko a sucho, vzhledem ke svému původu, podstatně lépe než plemena skotu tura domácího. Na druhou stranu ale poskytují mnohem méně mléka, což je pochopitelně pro zemědělce problém. Vědci americké Illinoiské univerzity v Urbaně-Champaigni se proto rozhodli vytvořit hybridní plemeno, které by kombinovalo výhody obou zmíněných plemen.

Podobní kříženci již existují. V Brazílii se již nějakou dobu chová skot plemene Girolando, které vzniklo křížením tradičního holštýnského skotu s plemenem zebu Gyr (někdy též Gir) původem z Tanzanie. Tato plemena ale mohou přenášet endemické choroby a proto se zpravidla nevyvážejí na jiné trhy.

Krávy pro globální oteplování

Bioinženýr Matt Wheeler z Illinoiské univerzity a jeho kolegové proto vytvořili dvě nová hybridní plemena, která vznikla zkřížením plemene zebu Gyr s holštýnským skotem a plemene zebu Gyr s jerseyským skotem. Po pěti generacích křížení je toto hybridní plemeno schopné v klimatických podmínkách typických pro Tanzanii nadojit až 10 litrů mléka denně. Zebu plemene Gyr přitom poskytuje jen asi půl litru mléka denně.

Wheeler s kolegy chtějí navázat na své výsledky, které nedávno publikoval odborný časopis Animal Frontiers, a pokračovat ve šlechtění přímo v Tanzanii. Jejich cílem je vytvořit stabilní hybridní plemeno, které by se již do budoucna udržovalo samo a nebylo by nutné ho neustále křížit znovu a znovu.

TIP: Americké úřady daly zelenou geneticky upravenému skotu

Badatelé počítají s tím, že s pokračujícím globálním oteplováním by se jejich „tropické krávy“ mohly objevit i v dalších oblastech, například v severní Americe. „Tento skot by se mohl výborně osvědčit třeba v Mexiku, Texasu, Novém Mexiku nebo Kalifornii,předpokládá Wheeler. „Lidé obvykle neplánují moc dopředu, ale osobně si myslím, že za nějakou dobu jim dojde, že sázka na tropickou genetiku byl dobrý nápad.


Další články v sekci