Robopštros Cassie si doběhl pro světový rekord na stometrové trati

Robotičtí běžci se stále zlepšují. Původně vytrvalostní šampion Cassie je po úpravách nejrychlejší na světě i ve sprintu

01.10.2022 - Stanislav Mihulka



Američtí inženýři na Oregonské státní univerzitě již delší dobu vyvíjejí dvounohého „atletického“ robota jménem Cassie. Připomíná robotického pštrosa, přesněji řečeno jeho spodní polovinu. Přestože jde primárně o civilní projekt, rovným milionem dolarů (v přepočtu necelých 25 milionů korun) přispěla na vývoj robopštrosa i americká vojenská agentura DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency).

Cassie je autonomní robot řízený umělou inteligencí. Má za sebou tvrdý trénink, při němž strávila dobu odpovídající jednomu roku (ve skutečnosti ale zhuštěnou do zhruba týdne reálného času), ve virtuálním běžeckém prostředí. Díky paralelním výpočtům mohla Cassie trénovat na mnoha běžeckých lekcích zároveň.

Sprint robopštrosa

Tým vývojářů původně Cassie optimalizoval pro dlouhé tratě, na nichž je nutná hlavně výdrž. S delšími tratěmi si Cassie poradila a připsala si na nich řadu pozoruhodných úspěchů. Loni například zdolala pětikilometrovou trať za 53 minut (nejrychlejší lidští běžci zvládnou stejnou trať za 12,35 minuty). Pak se vývojáři soustředili na rychlost. Po několika úpravách se inženýrům podařilo přetvořit robotického vytrvalce na nejrychlejšího dvounohého robota na světě.

TIP: Dvounohá autonomní robotka Cassie zvládla běh na 5 kilometrů

Cassie uběhla na klasické běžecké dráze stometrovou trať v čase 24,73 sekund. Jde o nový světový rekord pro dvounohé roboty na této trati a záznam se objevil i v Guinnessově knize rekordů. „Cassie zvládá mnoho různých typů pohybu. Když jsme se rozhodli ji upravit pro sprint, byli jsme velmi zvědaví na to, jaký styl pohybu se ukáže jako nejvíce efektivní pro různé rychlosti,“ prozradil student Devin Crowley, který vedl test Cassie, při němž padl zmíněný světový rekord.

Za zmínku stojí fakt, že Cassie běhá prakticky naslepo. Nemá žádnou kameru ani externí senzory, které by ji ukázaly, kam vlastně míří. Podle tvůrců je při běhu Cassie nejtěžší odstartovat a zastavit. Problém je například v tom, že umělá inteligence trénovaná na sprint se neumí sama rozběhnout a inženýři jí zatím musejí při startu asistovat. A nejde o jedinou překážku při vývoji – speciální softwatre se musí postarat i o dobu, kdy se Cassie nehýbe.


Další články v sekci