Sopečný ostrov Havaj: Země plná ohně

28.01.2023 - Marek Telička

Na havajském ostrově Oahu se nachází Honolulu, jenž je hlavním městem regionu. Vulkanology ale mnohem více přitahuje zhruba 300 kilometrů vzdálený ostrov Havaj, na němž se nachází obrovský nečinný vulkán Mauna Kea a stále aktivní sopky Mauna Loa a Kilauea.

<p>Roztavená láva stéká z ostrova Havaj do Tichého oceánu.<em> (foto: Shutterstock)</em></p>

Roztavená láva stéká z ostrova Havaj do Tichého oceánu. (foto: Shutterstock)


Reklama

Mauna Loa má mezi erupcemi dlouhé přestávky. Poslední z nich se sice odehrála mezi 27. listopadem a 13. prosincem roku 2022, ale šlo o první výbuch od jara roku 1984. Žádná z jejích erupcí ve 20. století nezpůsobila skutečně vážné ohrožení místního obyvatelstva, i když erupce v letech 1926 a 1950 zničily některé vesnice a město Hilo je částečně postaveno na ztuhlé lávě, která vyvřela na konci 19. století. 

Naproti tomu je Kilauea mnohem aktivnější a nebezpečnější. Od roku 1983 byla „v provozu“ téměř neustále. V roce 1990 její výbuch srovnal se zemí město Kalapana a na jaře roku 2018 potkal stejný osud region Kapoho. Erupce tehdy zničila přes sedm set domů a muselo být evakuováno zhruba 2 000 lidí. Výbuch zničil i největší sladkovodní jezero na Havaji. V prosinci 2018, devadesát dní poté, co o sobě sopka naposledy dala vědět, byla erupce, která začala v roce 1983, prohlášena za ukončenou. 

TIP: Fotograf sopek – Člověk, který má rád horkou půdu pod nohama

Po více než dvou letech klidu Kilauea znovu vybuchla mezi prosincem 2020 a květnem 2021 v kráteru Halemaʻumaʻu, kde láva vyvěrající z několika průduchů vyvařila vodní jezero, jenž v kráteru rostlo více než rok. Erupce je nahradila lávovým jezerem hlubokým 229 metrů.

Tok lávy na ostrově Havaj. Tomuto typu lávy se říká pahoehoe, což přibližně znamená „hladká láva“ a její teplota se obvykle pohybuje kolem 1 200 °C. (foto: Shutterstock)

Reklama




Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

 Jak dostát svým závazkům? Pomůže vhodná strava, nebo je nutno přikročit k razantnějším úpravám? (ilustrace: Midjourney AI, CC0)

Historie

Pitva mumifikovaného bizona ze Sibiře, odborníky ze Severovýchodní federální univerzity v Jakutsku. (foto: NEFU Press Service, Svetlana PavlovaCC BY-SA 4.0)

Věda

Z nacisty obsazeného Československa odešel Emil Boček v 16 letech. Zúčastnil se bojů o Francii, poté v Británii vstoupil do RAF, kde působil jako mechanik. Letecký výcvik absolvoval v Kanadě a od roku 1944 se v řadách československé 310. stíhací perutě v britském letectvu na spitfirech účastnil vzdušných bojů. (foto: Profimedia)

Válka

Uran a jeho měsíce zřejmě skrývají nejedno tajemství. (foto: Wikimedia Commons, NASACC0)

Vesmír
Revue

Článek zpochybňující zavedené představy o tradicích italské gastronomie vzbudil v Itálii velký ohlas. (foto: Unsplash, amirali mirhashemianCC0)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907