Soukromé lodě v Dunkerku: K záchranné misi vyrazil i důstojník z Titanicu (6)

18.05.2021 - Jaromír Sobotka

Na konci května 1940 pomáhaly soukromé civilní lodě evakuovat britské a francouzské vojáky z obleženého přístavu Dunkerk. Jedním z kapitánů byl i někdejší druhý důstojník Titanicu – Charles Lightoller

<p>Na malou plachetnici <em>Sundowner</em> se nacpalo na 130 vojáků. Za jejím kormidlem stál <strong>Charles Lightoller</strong>, někdejší druhý důstojník <em>Titanicu</em>.</p>

Na malou plachetnici Sundowner se nacpalo na 130 vojáků. Za jejím kormidlem stál Charles Lightoller, někdejší druhý důstojník Titanicu.


Reklama

Poté, co Charles Lightoller (1874–1952) přežil katastrofu Titanicu, pokračoval v námořní kariéře a za první světové války se dokonce vyznamenal potopením německé ponorky U-Boot. V meziválečném období odešel na penzi, když ale přišla výzva, aby dal svoji jachtu Sundowner do služeb Královského námořnictva, souhlasil s podmínkou, že za kormidlem bude stát on sám.

Spolu se svým synem Rogerem a osmnáctiletým vodním skautem Geraldem Ashcroftem pak vyrazil 1. června k Dunkerku. Již po cestě musela loď zachránit posádku hořící motorové lodě Westerly. Po připlutí do přístavu se na rodinnou jachtu doslova nacpalo 130 vojáků a přetížené plavidlo vyrazilo na cestu zpět.

Jen jedna cesta

Ani Sundowner se nevyhnula leteckým útokům nepřítele, starý mořský vlk Lightoller ale údajně i s nebezpečně ponořenou lodí prováděl úctyhodné úhybné manévry. Pomohlo mu také štěstí, neboť jachta se pod zátěží již téměř potápěla. Katastrofa málem nastala, když se nedočkaví vojáci pokusili co nejrychleji vylodit a Sundower se výrazně nahnula na stranu.

Lightoller nakonec udržel na palubě pořádek a po vyprázdnění lodě se začal připravovat na novou cestu do Dunkerku. Té nakonec zabránil rozkaz, aby se dalších operací účastnila pouze plavidla schopná vyvinout rychlost více než 20 uzlů (37 km/h).

Sundower se pak během války účastnila ještě několika záchranných a hlídkových misí a po skončení konfliktu se vrátila rodině Lightollerových, kterým sloužila až do 80. let. Příběh lodi a jejího odvážného kapitána se nakonec objevil i ve filmu Dunkerk z roku 2017.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Během své vlády v Západofranské říši dlouhý čas Karel II. bojoval s Vikingy, kteří obsazovali nebo pustošili pobřeží říše.

Věda

Jindřich prchající z Polska na obraze polského romantického malíře Artura Grottgera.

Historie

Několik nezávislých studií poukázalo na zjevný fakt, že dvojhvězdy ve vesmíru převažují. V případě Slunce je ale téměř vyloučeno, aby mělo svého hvězdného průvodce.

Vesmír

Výrůstek na nose má u samic více či méně šiškovitý tvar, samci jej mají dlouhý a špičatý. Samicím druhu Langaha alluaudi navíc vyrůstají nad očima jakási „tykadélka“.

Příroda
Zajímavosti

K doporučovaným jednodenním výletům pro lepší aklimatizaci patří také cesta do základního tábora Manáslu.

Cestování

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907