21. 01. 2023Přibližně 95 % všech meteoritů, které dopadnou na Zemi, tvoří ty kamenné. Na snímku část chondritu nalezeného v libyjské lokalitě Hammadah al-Hamra. (foto: Wikimedia Commons, Jan Helebrant, CC BY-SA 2.0)
13. 12. 2022Vysokoenergetické gama záření z rozpadajících se radioizotopů mohlo pohánět chemické reakce jednoduchých organických látek, při kterých vznikaly aminokyseliny. (ilustrace: NASA's Conceptual Image Lab, CC0)
27. 10. 2022To, že větší či menší objekt naší planetě někdy v budoucnu zkříží cestu, je prakticky jisté. Otázkou je, kdy to bude, a zda bude lidstvo na hrozící úder z vesmíru připraveno. (foto: ESA, P. Carril, CC BY-SA 4.0)
14. 10. 2022Jeseter velký (Acipenser sturio) – fosilie objevených jeseterů z konce křídy se do značné míry podobají dnešním jeseterům. (ilustrace: Wikimedia Commons, Biodiversity Heritage Library, CC BY 2.0)
08. 06. 2021Železo-kamenné meteority
Jedná se o meteority složené zhruba ze stejného množství kovového železa a křemičitanů, především olivínu. Nejznámější jsou tzv. pallasity, které odkrývají pohled do nitra zárodků dnešních planetek a planet. Tento vzácný typ meteoritů vznikal na rozhraní jádra a pláště planetky, v hloubce několika kilometrů. Právě tam došlo k „promíchání“ olivínu z pláště s materiálem železo-niklového jádra. Tak vznikl jeden z nejhezčích typů meteoritů vůbec. (foto: Wikimedia Commons, Doug Bowman, CC BY 2.0)