09. 03. 2023Vizualizace zobrazuje sousední planetu Sluneční soustavy – Venuši. Hustá atmosféra výrazně limituje množství informací, které nám může sonda z povrchu Venuše poskytnout. (zdroj: ESO, M. Kornmesser; NASA/JPL/Caltech, CC BY-SA 4.0)
10. 02. 2023Rigel, Aldebaran, Capella, Pollux, Procyon a Sírius – Zimní šestiúhelník nad Oravskou Lesnou na Slovensku. (foto: NASA.APOD, Petr Horálek, CC BY-SA 4.0)
21. 10. 2022Plnění prototypu balonu pro Venuši heliem v Black Rock Desert v Nevadě. (foto: NASA, JPL-Caltech, CC0)
02. 08. 2022Z původní oběžné dráhy sonda EnVision zpomalí opakovanými průlety skrz horní vrstvy atmosféry Venuše. Cílem je dosáhnout výšky 130 km nad povrchem. (foto: NASA, JAXA, ISAS, DARTS, Damia Bouic (VR2Planets), CC BY-SA 4.0)
08. 12. 2020Země
Na zemském povrchu existuje řada oblastí, pro které používáme označení „poušť“. Jedná se o lokality s nedostatkem srážek a s absencí vegetace, obvykle s převahou písku. Mezi nejznámější patří Sahara, Gobi, Atacama, Karakum, Kyzylkum či Mojave. Několik „minipouští“ se pak nachází dokonce i v Česku – třeba tzv. písečný přesyp u Píst ve středním Polabí. Na pouštích se působením větru přemísťuje písek při jevu označovaném jako „saltace“, kdy se jeho zrnka valí po povrchu. Na určitých místech se pak ukládá a vytváří charakteristické duny, jež mohou být třeba parabolické, srpkovité, příčné či podélné.
15. 09. 2020Vizualizace zobrazuje sousední planetu Sluneční soustavy – Venuši, na které se vědcům podařilo potvrdit detekci molekul fosfanu. Vědci po desetiletí spekulují o tom, že horní patra oblačnosti na planetě Venuši by mohla poskytovat domov mikroorganismům. Detekce fosfanu by mohla ukazovat na přítomnost takového mimozemského atmosférického života.