Top 10 zpráv z vesmíru: Atomový výbuch, tajný raketoplán a objevy z Marsu

25.12.2018 - redakce 100+1

Jak by vypadal atomový výbuch ve vesmíru? Nejdelší zatmění Měsíce v tomto století, úchvatné objevy roveru Curiosity, vodíková zeď i pátrání po mimozemských civilizacích – seznamte se s desítkou nejzajímavějších zpráv z vesmíru


Reklama

Co by se stalo, kdyby jaderná Car-bomba explodovala ve vesmíru?

Díky dokumentaristům máme poměrně přesnou představu o tom, jak vypadá jaderná exploze a jaké jsou její následky. Týká se to ale takřka výhradně scénářů, které počítají s explozí na povrchu Země. Jak by ale vypadal jaderný výbuch, pokud by k němu došlo ve vesmíru?


Americká sonda Osiris-REx objevila život ve vesmíru

Dlouholeté úsilí vědců, pátrajících po životě ve vesmíru, došlo dílčího úspěchu. Americká sonda Osiris-REx objevila ve vesmíru neklamné indicie života...


Něco je ve vzduchu: NASA zveřejnila dechberoucí snímky atmosféry

Při každém nádechu se nám do plic dostávají nepatrné částečky z okolního prostředí. Pocházejí z aerosolů, ať už lidského nebo přírodního původu. Nová úchvatná vizualizace zemské atmosféry z dílny NASA ukazuje, jak to bylo s aerosoly v atmosféře během letošního léta.


Vesmírná podívaná: Nejdelší zatmění Měsíce v tomto století

Na konci července bylo k vidění výjimečné vesmírné představení. Měsíc se dostal do stínu Země a nastalo nejdelší úplné zatmění Měsíce 21. století. Trvalo necelé dvě hodiny a Luna se po tu dobu zbarvila do temně červené.


Překvapení z Marsu: Robot Curiosity objevil zvláštně lesklý kámen

Rover Curiosity se na počátku prosince připomněl další ze svých marsovských objevů. Tentokrát robotická laboratoř narazila na podivně lesklý kámen.


NASA řeší dilema: Přišel už správný čas na odpečetění vzorků z Měsíce?

Američtí astronauti přivezli z Měsíce 9 kontejnerů vzorků. Tři jsou stále zapečetěné. Podle několika specialistů na Měsíc je právě teď správný čas na otevření alespoň jednoho z těchto zapečetěných kontejnerů. 


Novoroční záhada: Snímky Curiosity z Marsu ukazují zvláštní geologické útvary

Už jsme si zvykli, že americká robotická laboratoř Curiosity pečlivě zkoumá povrch Marsu a posílá nám spousty pozoruhodných snímků. Občas ale narazí na něco, co připoutá pozornost veřejnosti i odborníků po celém světě.


Co přineslo hledání rádiových signálů mezihvězdného návštěvníka 'Oumuamua?

Odborníci na hledání mimozemských civilizací se zaměřili na záhadného mezihvězdného poutníka 'Oumuamua. Hledali signály, které by potvrdily, že tento objekt je vybavený technologií, a že je tedy alespoň z části umělého původu.


NASA objevila obrovskou zářící zeď z vodíku, která obepíná Sluneční soustavu

Sonda New Horizons detekovala ultrafialové záření, které podle všeho pochází z vodíkové zdi na hranicích Sluneční soustavy.


Tajný raketoplán amerického letectva je opět přes 400 dní na orbitě

Tajemství už dlouho obestírají experimentální bezpilotní raketoplán amerického letectva Boeing X-37B. Na konci října vyrazil tento pozoruhodný stroj na svou v pořadí již pátou vesmírnou misi.

  • Zdroj textu:

    Tajemství vesmíru

  • Zdroj fotografií: NASA, ESA

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Na koňském hřbetě závodila Lata od roku 1916, Velkou pardubickou však ovládla až v roce 1937.

Zajímavosti

Mapa dávného města Mahendraparvata. Dřívější nálezy zeleně, mapování LiDARem hnědě.

Věda

Sonda Viking během testů na Zemi

Vesmír

Mnohé stroje MiG-17F vietnamského letectva měly dost nápadité kamufláže.

Válka

Nejznámější zemětřesení v Lisabonu vypuklo 1. listopadu 1755 v 9:40 ráno. Považuje se za jedno z nejničivějších a nejvíce smrtících zemětřesení v historii Evropy.

Historie
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907