Udělejte 40 kliků denně: Snížíte riziko infarktu až o 96 %

19.02.2019 - Stanislav Mihulka

Studie mezi 1100 americkými hasiči odhalila efektivní způsob prevence srdečních chorob. Stačí prý udělat 40 kliků denně

<p>Kliky mohou být ukazatelem dobrého zdraví a zároveň efektivní prevencí.</p>

Kliky mohou být ukazatelem dobrého zdraví a zároveň efektivní prevencí.


Reklama

Schopnost zvládnout pár desítek kliků není podle nového výzkumu jen známkou síly a častých návštěv posilovny. Podle čerstvého výzkumu amerických vědců, zaměřeného na zdravotní stav a kondici amerických hasičů, je také efektivní prevencí vzniku srdečních chorob

Badatelé se ve svém výzkumu zaměřili na čtyřicátníky mužského pohlaví, kteří pracují v hasičském sboru. Výsledky ukázaly, že hasiči, kteří udělají více než 40 kliků po sobě, mají ve srovnání s muži, kteří udělají najednou méně než 10 kliků, o 96 procent nižší riziko, že u nich během příštích 10 let bude diagnostikována srdeční choroba, případně že je postihnou zdravotní problémy se srdcem.

Optimistické závěry mají pochopitelně i své slabiny. Výzkum pracoval pouze s úzkou skupinou osob, navíc se skupinou, u které je celková dobrá kondice očekávatelná a více než žádoucí. Je tedy otázkou, zda jsou výsledky studie použitelné i pro většinovou populaci. Podle vedoucího studie Justina Yanga z Harvard T. H. Chan School of Public Health v Bostonu se cvičení obecně (a kliky konkrétně) jeví jako jednoduchý a bezplatný způsob efektivní prevence kardiovaskulárních onemocnění.

TIP: Pravidelné cvičení snižuje riziko úmrtí na rakovinu prsu o 40 procent

Vědci jedním dechem dodávají, že počet zvládnutých kliků rozhodně není nezávislým prediktorem rizika vzniku srdečních onemocnění. Existuje mnoho dalších faktorů spojených s rizikem vzniku srdečních onemocnění. Ty mohou zahrnovat věk, index tělesné hmotnosti (BMI), ale i například úroveň aerobní kondice.

Reklama

  • Zdroj textu:

    EurekAlert!

  • Zdroj fotografií: CC0 Creative Commons



Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

 Jak dostát svým závazkům? Pomůže vhodná strava, nebo je nutno přikročit k razantnějším úpravám? (ilustrace: Midjourney AI, CC0)

Historie

Pitva mumifikovaného bizona ze Sibiře, odborníky ze Severovýchodní federální univerzity v Jakutsku. (foto: NEFU Press Service, Svetlana PavlovaCC BY-SA 4.0)

Věda

Z nacisty obsazeného Československa odešel Emil Boček v 16 letech. Zúčastnil se bojů o Francii, poté v Británii vstoupil do RAF, kde působil jako mechanik. Letecký výcvik absolvoval v Kanadě a od roku 1944 se v řadách československé 310. stíhací perutě v britském letectvu na spitfirech účastnil vzdušných bojů. (foto: Profimedia)

Válka

Uran a jeho měsíce zřejmě skrývají nejedno tajemství. (foto: Wikimedia Commons, NASACC0)

Vesmír
Revue

Článek zpochybňující zavedené představy o tradicích italské gastronomie vzbudil v Itálii velký ohlas. (foto: Unsplash, amirali mirhashemianCC0)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907