Reklama


Udělejte 40 kliků denně: Snížíte riziko infarktu až o 96 %

19.02.2019 - Stanislav Mihulka

Studie mezi 1100 americkými hasiči odhalila efektivní způsob prevence srdečních chorob. Stačí prý udělat 40 kliků denně

<p>Kliky mohou být ukazatelem dobrého zdraví a zároveň efektivní prevencí.</p>

Kliky mohou být ukazatelem dobrého zdraví a zároveň efektivní prevencí.


Reklama

Schopnost zvládnout pár desítek kliků není podle nového výzkumu jen známkou síly a častých návštěv posilovny. Podle čerstvého výzkumu amerických vědců, zaměřeného na zdravotní stav a kondici amerických hasičů, je také efektivní prevencí vzniku srdečních chorob

Badatelé se ve svém výzkumu zaměřili na čtyřicátníky mužského pohlaví, kteří pracují v hasičském sboru. Výsledky ukázaly, že hasiči, kteří udělají více než 40 kliků po sobě, mají ve srovnání s muži, kteří udělají najednou méně než 10 kliků, o 96 procent nižší riziko, že u nich během příštích 10 let bude diagnostikována srdeční choroba, případně že je postihnou zdravotní problémy se srdcem.

Optimistické závěry mají pochopitelně i své slabiny. Výzkum pracoval pouze s úzkou skupinou osob, navíc se skupinou, u které je celková dobrá kondice očekávatelná a více než žádoucí. Je tedy otázkou, zda jsou výsledky studie použitelné i pro většinovou populaci. Podle vedoucího studie Justina Yanga z Harvard T. H. Chan School of Public Health v Bostonu se cvičení obecně (a kliky konkrétně) jeví jako jednoduchý a bezplatný způsob efektivní prevence kardiovaskulárních onemocnění.

TIP: Pravidelné cvičení snižuje riziko úmrtí na rakovinu prsu o 40 procent

Vědci jedním dechem dodávají, že počet zvládnutých kliků rozhodně není nezávislým prediktorem rizika vzniku srdečních onemocnění. Existuje mnoho dalších faktorů spojených s rizikem vzniku srdečních onemocnění. Ty mohou zahrnovat věk, index tělesné hmotnosti (BMI), ale i například úroveň aerobní kondice.

  • Zdroj textu:

    EurekAlert!

  • Zdroj fotografií: CC0 Creative Commons

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zrádce od Thermopyl

Píše se rok 480 př. n. l. a u Thermopyl se právě výhodná pozice řeckých obránců mění v mlýnek na maso. Mnohasettisícová armáda Peršanů pod vedením krále Xerxa totiž nenapochodovala do úzké soutěsky v jednom houfu (jak si představovali Sparťané), ale částečně ji obešla skalními pěšinami zezadu. Někdo jim musel dobře poradit! Obvinění padne na bývalého vojáka Epialtese z Trachisu. Důkazy však chybějí. Slavný řecký historik Hérodotos píše, že podezíráni byli i další dva lidé. „Ale jen na život hanebného Epialtese vypsali Řekové odměnu.“ Pravdou zůstává, že tuhle „zkratku přes hory“ hojně využívali při vzájemných přepadech jak Sparťané, tak i lid z Fókidy, který momentálně stál na straně perského krále Xerxa. Dá se tedy předpokládat, že o cestě do týlu nepřítele věděli už dávno i bez našeptávačů.

Zajímavosti

Pletení na prstech bylo snadné, a proto se těšili tkaničkáři menší úctě než tkalci

Historie

Mezi špičkovými senzory nebudou na lodi chybět sonary v ponorných kýlech, vlečené sonarové bóje, hydrofon pro poslech mořských živočichů a zařízení na odběr vzorků vzduchu, vody i mořského dna.

Zajímavosti

Osud vesmíru je stále nejasný

Vesmír

Příště možná poletí na letecké biopalivo

Věda

Tučňáci se poprvé pouští na moře a učí se samostatně lovit. U břehu na ně již čekají tuleni, pro které je mladý tučňák relativně snadnou kořistí

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907