Udělejte 40 kliků denně: Snížíte riziko infarktu až o 96 %

19.02.2019 - Stanislav Mihulka

Studie mezi 1100 americkými hasiči odhalila efektivní způsob prevence srdečních chorob. Stačí prý udělat 40 kliků denně

<p>Kliky mohou být ukazatelem dobrého zdraví a zároveň efektivní prevencí.</p>

Kliky mohou být ukazatelem dobrého zdraví a zároveň efektivní prevencí.


Reklama

Schopnost zvládnout pár desítek kliků není podle nového výzkumu jen známkou síly a častých návštěv posilovny. Podle čerstvého výzkumu amerických vědců, zaměřeného na zdravotní stav a kondici amerických hasičů, je také efektivní prevencí vzniku srdečních chorob

Badatelé se ve svém výzkumu zaměřili na čtyřicátníky mužského pohlaví, kteří pracují v hasičském sboru. Výsledky ukázaly, že hasiči, kteří udělají více než 40 kliků po sobě, mají ve srovnání s muži, kteří udělají najednou méně než 10 kliků, o 96 procent nižší riziko, že u nich během příštích 10 let bude diagnostikována srdeční choroba, případně že je postihnou zdravotní problémy se srdcem.

Optimistické závěry mají pochopitelně i své slabiny. Výzkum pracoval pouze s úzkou skupinou osob, navíc se skupinou, u které je celková dobrá kondice očekávatelná a více než žádoucí. Je tedy otázkou, zda jsou výsledky studie použitelné i pro většinovou populaci. Podle vedoucího studie Justina Yanga z Harvard T. H. Chan School of Public Health v Bostonu se cvičení obecně (a kliky konkrétně) jeví jako jednoduchý a bezplatný způsob efektivní prevence kardiovaskulárních onemocnění.

TIP: Pravidelné cvičení snižuje riziko úmrtí na rakovinu prsu o 40 procent

Vědci jedním dechem dodávají, že počet zvládnutých kliků rozhodně není nezávislým prediktorem rizika vzniku srdečních onemocnění. Existuje mnoho dalších faktorů spojených s rizikem vzniku srdečních onemocnění. Ty mohou zahrnovat věk, index tělesné hmotnosti (BMI), ale i například úroveň aerobní kondice.

Reklama

  • Zdroj textu:

    EurekAlert!

  • Zdroj fotografií: CC0 Creative Commons

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Snímek z prosince 1941 dobře ilustruje, že kvalitně maskovaní rudoarmějci mohli útočníky snadno překvapit. Na fotografi i se nachází minimálně 11 vojáků v převlečnících s kapucemi.

Válka

Odborníci odhadují, že pilotované sondy doletí ke svůdným prstencům Saturnu během příštího století.

Vesmír

Thanatosdrakon amaru v životní velikosti, se svým objevitelem.

Věda

Svatá Hedvika Slezská se věnovala službě pro blaho svého lidu a prohloubení křesťanské víry. Zakládala nemocnice, ošetřovací ústavy a kláštery.

Historie

Psi (ale i třeba kočky) mají stejně jako člověk dvě sady zubů – mléčnou a trvalou. Mléčný chrup psa je tvořen 28 zuby, trvalý 42 zuby.

Zajímavosti
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907