Vědci varují: Lékořice i v malém množství zvyšuje krevní tlak

Švédští vědci si posvítili na účinky lékořice na lidské zdraví. Ukázalo se, že ani v malém množství není úplně neškodná.

18.03.2024 - Stanislav Mihulka



Lékořice se získává se z kořene lékořice lysé (Glycyrrhiza glabra). Kromě využití při přípravě potravin je již od starověku uznávána jako léčivá rostlina, doporučovaná na množství nejrůznějších neduhů. U nás se v tomto směru tradičně používá především jako odvar pro tlumení kašle.

Moderní výzkum prokázal, že látky obsažené v lékořici mohou mít určité příznivé účinky na zdraví, zejména pokud jde o léčbu rakoviny slinivky břišní. Vědci ale také zjistili, že klíčová obsahová látka, saponin glycyrrhizin, který je 50krát sladší než sacharóza, může na naše zdraví působit nepříznivě. Evropská unie a Světová zdravotnická organizace proto nastavili hranici pro zdravotně nezávadnou konzumaci glycyrrhizinu na 100 mg denně.

Lékořice v experimentu

Toto doporučení by se ale brzy mohlo změnit. Výzkumný tým švédské Univerzity v Linköpingu zkoumal vliv konzumace glycyrrhizinu u 28 zdravých dobrovolníků ve věku 18 až 30 let. V prvním kole experimentu během dvou týdnů podávali polovině z nich každý den vždy jeden lékořicový bonbon se 100 mg glycyrrhizinu. Druhá, kontrolní polovina dostávala denně jeden veganský lékořicový bonbon, který neobsahoval žádný glycyrrhizin. Po uplynutí experimentu a dvoutýdenní přestávce se zmíněné skupiny prohodily, takže si účastníci experimentu vyzkoušeli obě možnosti. 

TIP: Co udělat pro snížení vysokého tlaku? Oblíbit si brusinkovou šťávu

Výsledky experimentu ukázaly, že testovaná denní dávka 100 mg glycyrrhizinu, oficiálně považovaná za neškodnou, zvyšuje krevní tlak u jinak zdravých a mladých lidí. Rovněž působí na činnost ledvin a snižuje hladinu hormonů aldosteronu a reninu, které regulují krevní tlak. Účastníci experimentu, kteří byli nejvíce vnímaví na působení glycyrrhizinu, přibrali na váze, což zřejmě souvisí s větším množstvím tekutin v těle. 

Autoři studie, publikované v odborném časopisu American Journal of Clinical Nutrition proto upozorňují, že by si lidé, zvláště senioři, měli dávat pozor na to, kolik lékořice jí.


Další články v sekci