Vědci získali DNA z jediné kostry ztracené kultury Toaleanů ze Sulawesi

29.08.2021 - Stanislav Mihulka

DNA mladé ženy, která žila před 7 200 lety, prozradila, že dávní obyvatelé Sulawesi byli příbuzní Austrálcům a lidem z Papuy Nové Guineje

<p>Jediný objevený hrob kultury Toaleanů</p>

Jediný objevený hrob kultury Toaleanů


Reklama

Archeologové z místní univerzity na indonéském ostrově Sulawesi v roce 2015 objevili v jedné jeskyni na jihu ostrova hrob s kostrou mladé ženy, která zemřela v 17 nebo 18 letech, před zhruba 7 200 lety. Objevitelé ji pokřtili Bessé', což v místním jazyce znamená „princezna“. Šlo o významný objev, neboť šlo o jedinou známou kostru kultury Toaleanů.

Toaleané jsou záhadní a dávno zmizelí lovci-sběrači, kteří žili na Sulawesi předtím, než tam dorazili neolitičtí zemědělci z asijské pevniny, asi před 3 500 lety. Doposud jsme toho o nich mnoho nevěděli. Z mála, co jejich životě víme je zřejmé, že lovili divoká prasata a sbírali mlže. Adam Brumm z australské Griffith University a jeho kolegové zaznamenali významný úspěch, když se jim podařilo získat DNA z kosterních pozůstatků Bessé'. Izolovali ji z kosti ve vnitřním uchu.

TIP: Co prozradila DNA Vikingů? Nebyli všichni blonďatými válečníky

Získání DNA z fosilních pozůstatků v tropických oblastech bývá nesmírně obtížné. Když se to ale povede, obvykle to stojí za to. Platí to i v případě princezny Bessé'. Její DNA prozrazuje, že Toaleané byli příbuzní původním obyvatelům Austrálie, Papuáncům a lidem ze západního Pacifiku.

Kromě toho měli Toaleané ve svém genomu namíchanou i DNA vymřelých Denisovanů, jak je v této části světa obvyklé. Dokonce to vypadá, že se lidé našeho druhu křížili s Denisovany přímo na Sulawesi nebo v jeho bezprostřední blízkosti. Historie Toaleanů je teď o něco jasnější, ale výzkum této velmi zajímavé kultury i nadále pokračuje. 

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Raketoplán Challenger během startu 28. ledna 1986. Jen o pár sekund později došlo k fatálnímu selhání, které vedlo ke zkáze a rozpadu celého stroje. (foto: Wikimedia Commons, NASA, CC0)

Vesmír

Naši předkové kočky využívali skutečně všestranně. (foto: PexelsCC0)

Historie

Polar Bear 81 

autor: Bob Chiu | čestná zmínka v kategorii: Cesty a dobrodružství

Každý rok mezi říjnem a listopadem se lední medvědi vydávají k zamrzlému Hudsonovu zálivu v Kanadě za potravou. Ve stejné době tam proto turistické agentury vozí zájemce v otevřených nákladních vozech, aby se mohli k šelmám přiblížit doslova na dosah. (foto: SIPA, Bob Chiu)

Revue

Sovětská obrana byla velmi propracovaná a zahrnovala i mnoho linií zákopů a protitankové opěrné punkty. Zde vidíme sovětské vojáky s kulometem Maxim. (foto: Wikimedia CommonsCC0)

Válka

Světlé šmouhy (v pravé části) jsou dobře patrné na snímku pořízeném satelitem Landsat 8 ze 4. dubna 2015. (foto: NASA Earth Observatory, CC0)

Věda

Fosilie ptakoještěra Balaenognathus maeuseri byla nalezena v německém lomu a byla popsána paleontology z Anglie, Německa a Mexika. (ilustrace: University of Portsmouth, Megan JacobsCC BY-SA 4.0)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907