Vypulírovaná trpasličí galaxie IC 1613

29.01.2016 - Martin Reichman


Reklama

Některé galaxie jsou doslova napěchovány prachem, zatímco u jiných najdeme mezi hvězdami a oblaky plynu jen nemnohé tmavé čmouhy neprůhledných kosmických sazí. Malá galaxie IC 1613 je v tomto ohledu zcela jiná, pokud jde o prach, doslova vypulírovaná.

Slabou mlhovinu IC 1613 objevil v roce 1906 německý astronom Max Wolf. Od té doby se astronomům podařilo potvrdit, že IC 1613 je součástí Místní skupiny galaxií, což je systém asi 50 blízkých galaxií, do kterého patří i naše Mléčná dráha. IC 1613 leží jen asi 2,3 milionu světelných let od Země a díky své blízkosti patří k relativně podrobně prozkoumaným objektům. 

Kromě chybějícího prachu je galaxie pro vědce zajímavá také tím, že je domovem početné skupiny Cefeid a dalších proměnných hvězd typu RR Lyrae. Před desítkami let pomohla galaxie IC 1613 astronomům rozpracovat využití těchto proměnných hvězd k mapování expanze vesmíru. Na tak malou galaxii to není vůbec špatný počin.

  • Zdroj textu:

    ESO

  • Zdroj fotografií: ESO

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Templáři bývali ve výběru daní efektivnější než panovník – což vyvolávalo nenávist šlechticů.

Zajímavosti

Významným zdrojem ultrajemných částic je spalování – doprava, vytápění, průmyslová výroba, lesní požáry a výbuchy sopek.

Věda
Reklama

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) prozkoumal nová data roveru Curiosity z Marsu a zjistil, že se na rudé planetě nečekaně pohybuje hladina kyslíku. 

Vesmír

Uvítání v Římě. Ne vždy čekaly na americké vojáky jen polibky mladých dívek

Válka

Jestliže výše postavený šimpanz přihlíží tomu, jak probíhá čištění srsti mezi dvěma níže postavenými jedinci, skončí očista mnohem dřív

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907