Z kosmodromu za polárním kruhem odstartoval balonový teleskop XL-Calibur

15.07.2022 - Stanislav Mihulka

Ze švédského kosmodromu Esrange Space Center vzlétl na čtyřdenní pouť obří balon s teleskopem, který bude pozorovat vybrané zdroje rentgenového záření v Mléčné dráze

<p><strong>XL-Calibur</strong> je 13,5 metru velký balónový rentgenový dalekohled, který dokáže detekovat rentgenové záření z černých děr a neutronových hvězd v naší galaxii. <em>(foto: Swedish Space Corporation, CC0)</em></p>

XL-Calibur je 13,5 metru velký balónový rentgenový dalekohled, který dokáže detekovat rentgenové záření z černých děr a neutronových hvězd v naší galaxii. (foto: Swedish Space Corporation, CC0)


Reklama

Kosmodrom a výzkumné centrum Esrange Space Center se nachází cca 200 kilometrů za polárním kruhem, asi 40 kilometrů na východ od města Kiruna na severu Švédska. Navzdory drsným podmínkám severské tajgy zde probíhá čilý vědecký výzkum. K výzkumným letům odsud startují především suborbitální rakety a stratosférické balony.

Balonová astronomie

V úterý 12. července přihlížel mezinárodní tým vědců startu „svého“ balonového rentgenového teleskopu XL-Calibur. Svou misi by měl tento 13,5 metru velký teleskop zakončit přistáním v Kanadě, kam se dostane po přeletu severního Atlantiku. Teleskop bude během letu pozorovat vybrané rentgenové zdroje v Mléčné dráze. Na mušku si vezme slavnou černou díru „hvězdné“ velikosti Cygnus X-1, neméně slavnou Krabí mlhovinu s Krabím pulzarem a další dva silně zářící rentgenové zdroje. 

TIP: Balonové teleskopy mohou konkurovat Hubbleovu teleskopu za zlomek nákladů

Teleskop XL-Calibur pracuje ve výšce bezmála 40 kilometrů, kam ho vynáší obří stratosférický balon, o objemu přes milion metrů krychlových. Hlavním cílem tohoto teleskopu je osvětlit mechanismus polarizace rentgenového záření, ke které dochází u černých děr a neutronových hvězd. Teleskop XL-Calibur je vylepšenou verzí teleskopu X-Calibur, který vzlétl s balonem na přelomu let 2018 a 2019 z polární stanice McMurdo v Antarktidě. 

Reklama




Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Když si někdo kýchne na Mount Everestu, jeho patogeny mohou na místě vydržet i staletí. (foto: Wikimedia Commons, TirthakanjiCC BY-SA 3.0 CZ)

Věda

Nejšťastnější zemí světa se v žebříčku sestavovaném pro OSN už šestý rok v řadě stalo Finsko, Česko skončilo stejně jako loni osmnácté. (foto: Shutterstock)

Revue

Libušín a Maměnka v současné podobě. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Pozemský Měsíc není ve srovnání s ostatními souputníky žádným trpaslíkem. (foto: Unsplash, Drew TilkCC0)

Vesmír

Albrecht Dürer na terase svého domu, obraz od Williama Bella Scotta. (ilustrace: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Italský voják vyzbrojený kulometem Breda, Jugoslávie 1941. (foto: Wikimedia Commons, Regio EsercitoCC BY-SA 4.0)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907