Záhada mezigalaktického kanibalismu: Čím se živí Mléčná dráha?

26.03.2018 - Stanislav Mihulka

Mezigalaktický kanibalismus – i tak by se dalo popsat chování Mléčné dráhy. Naše domovská galaxie totiž požírá materiál sousední galaxie

<p>Mléčná dráha vytrhává Magellanův proud z Magellanových mračen svou gravitační silou.</p>

Mléčná dráha vytrhává Magellanův proud z Magellanových mračen svou gravitační silou.


Reklama

Andrew Fox z institutu Space Telescope Science Institute a jeho spolupracovníci se pokusili vyřešit letitou záhadu astronomie. Mléčná dráha nepochybně pojídá plyn jedné ze dvou satelitních trpasličích galaxií -  Velkého Magellanova mračna a Malého Magellanova mračna. Záhadou ale bylo, které ze dvou mračen je vlastně kořistí.

Galaktická oběť

Na první pohled to vypadá, že pojídaný materiál, který tvoří takzvaný Magellanův proud, pochází z Velkého Magellanova mračna. Analýzy Foxova týmu ale ukazují, že obětí kanibalismu je nejspíš Malé Magellanovo mračno, tedy trpasličí galaxie o hmotnosti 6,5 miliard Sluncí a velikosti 3 500 světelných let.

TIP: Velké a Malé Magellanovo mračno spojuje proud hvězd a proud plynu

Podobné proudy materiálu vytržené gravitačními silami jsou v okolí galaxií běžné. Jejich výzkum je ale velmi obtížný. V tomto případě bylo nutné pozorovat Magellanův proud v ultrafialové oblasti, což zvládnou jen vesmírné teleskopy, jako například Hubble. Ultrafialové záření je totiž z podstatné části pohlcováno atmosférou.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Space Telescope Science Institute

  • Zdroj fotografií: NASA

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Na každou nově přivezenou várku odpadu se okamžitě vrhají sběrači, kteří doufají, že budou mít ten den štěstí a najdou něco zajímavého. (foto: David Těšínský ©)

Zajímavosti
Historie

Eskortní torpédoborec USS Samuel B. Roberts (DE-413). (foto: Wikimedia Commons, U.S. NavyCC0)

Věda

Exploze hvězdy v souhvězdí Býka, zachycená čínskými hvězdáři v roce 1054, je zřejmě nejznámější pozorovanou supernovou. V době výbuchu byla šestkrát jasnější než Venuše a na denní obloze zářila třiadvaceti dní. (foto: NASA, ESA, Hubble, J. Hester, A. Loll (ASU)CC BY 4.0)

Vesmír

Křik Ashley Peldonové zazní například ve filmech Paranormal Activity, Free Guy nebo třeba Vřískot. (ilustrační foto: Unsplash, Hannah PopowskiCC0)

Revue

Meandry řeky Uvac připomínají bludiště a v některých místech se zatáčejí až o 270 stupňů.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907