Záhada mezigalaktického kanibalismu: Čím se živí Mléčná dráha?

26.03.2018 - Stanislav Mihulka

Mezigalaktický kanibalismus – i tak by se dalo popsat chování Mléčné dráhy. Naše domovská galaxie totiž požírá materiál sousední galaxie

<p>Mléčná dráha vytrhává Magellanův proud z Magellanových mračen svou gravitační silou.</p>

Mléčná dráha vytrhává Magellanův proud z Magellanových mračen svou gravitační silou.


Reklama

Andrew Fox z institutu Space Telescope Science Institute a jeho spolupracovníci se pokusili vyřešit letitou záhadu astronomie. Mléčná dráha nepochybně pojídá plyn jedné ze dvou satelitních trpasličích galaxií -  Velkého Magellanova mračna a Malého Magellanova mračna. Záhadou ale bylo, které ze dvou mračen je vlastně kořistí.

Galaktická oběť

Na první pohled to vypadá, že pojídaný materiál, který tvoří takzvaný Magellanův proud, pochází z Velkého Magellanova mračna. Analýzy Foxova týmu ale ukazují, že obětí kanibalismu je nejspíš Malé Magellanovo mračno, tedy trpasličí galaxie o hmotnosti 6,5 miliard Sluncí a velikosti 3 500 světelných let.

TIP: Velké a Malé Magellanovo mračno spojuje proud hvězd a proud plynu

Podobné proudy materiálu vytržené gravitačními silami jsou v okolí galaxií běžné. Jejich výzkum je ale velmi obtížný. V tomto případě bylo nutné pozorovat Magellanův proud v ultrafialové oblasti, což zvládnou jen vesmírné teleskopy, jako například Hubble. Ultrafialové záření je totiž z podstatné části pohlcováno atmosférou.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Space Telescope Science Institute

  • Zdroj fotografií: NASADalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Nezamhouřit oka

Shattered | rok: 2014 | počet sezon: 1

V reality show Shattered se deset účastníků nechalo zavřít v domě plném skrytých kamer a měli za úkol vydržet týden bez spánku. Denně přitom podstupovali testy, aby se určilo, na koho dlouhodobá bdělost dopadá nejhůř. Tito jedinci se pak utkávali v různých výzvách a nejslabší museli dům opustit. Na vítěze čekalo v přepočtu 4,1 milionu korun, suma se však snižovala pokaždé, když někdo ze soutěžících zavřel oči na déle než deset sekund. Zatímco někteří usnuli, jiní prodělávali halucinace či dramatické změny chování. Farah Clareová nakonec zůstala vzhůru celých 178 hodin a odnesla si čtyři miliony korun. (foto: Unsplash, Alexandra Gorn, CC0)

Revue

Northrop Grumman B-2 Spirit – vývoj tohoto víceúčelového strategického bombardéru probíhal v maximálním utajení. (foto: Shutterstock)

Válka
Zajímavosti

Lidé se superneurony mají paměť jako mladíci. (foto: Shutterstock)

Věda

Poprava císaře Maxmiliána, vedle něho generál Miramón (po císařově levé ruce) a Mejía. Obraz fracouzského malíře Edouarda Maneta. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Následky kolize DART s planetkou Dimorphos zachycené dalekohledem SOAR. Za planetkou se táhne ohon, který je podle vědců dlouhý více než 10 000 kilometrů. (CTIO/NOIRLab/SOAR/NSF/AURA, T. Kareta, M. KnightCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907