Záhadné kamenné monumenty v Saúdské Arábii zřejmě sloužily k rituálním účelům

První výsledky archeologického průzkumu mustatilů potvrzují, že tyto neobvyklé monumenty v Arabské poušti sloužily jako rituální místa

22.03.2023 - Stanislav Mihulka



V pustinách Saúdské Arábie se nacházejí prastaré kamenné monumenty dlouhé až 600 metrů, kterým se kvůli obdélníkovému tvaru říká „mustatily.“ Pro moderní vědu byly objeveny teprve nedávno, ale brzy se ukázalo, že jejich existuje značné množství. V současné době jich známe asi 1 600.

Mustatily vybudovali neznámí tvůrci asi před 7 tisíci lety. Dnes jsou obvykle utopené v písku Arabské pouště, ale v době jejich vzniku tam bujela savana se slony a jezírky plnými hrochů. O mustatilech a lidech, kteří je postavili, stále téměř nic nevíme a i účel těchto staveb zůstával dlouho nejasný. Vykopávky doposud proběhly jen na 10 mustatilech, a to ve zcela nedávné době.

První průzkum mustatilu

Vědecký časopis PLoS ONE minulý týden zveřejnil vůbec první výsledky archeologického výzkumu mustatilů. Archeoložka Melissa Kennedyová z Univerzity Západní Austrálie a její kolegové prozkoumali 140 metrů dlouhý mustatil z pískovcových kamenů, u starobylého města Al-'Ula (často zkracováno na AIUIa) v severozápadní části Saúdské Arábie.

Tým Kennedyové objevil uvnitř mustitatilu pozůstatky pohřbeného muže ve věku 30 až 40 let. V jeho blízkosti byly nalezeny stovky zvířecích kostí. Většinou šlo o kosti skotu, koz, gazel a podobných živočichů. Tyto nálezy potvrzují hypotézu, podle které jsou mustatily rituálními místy dávného kultu.

TIP: Rozsáhlé kamenné monumenty v Saúdské Arábii představují záhadu

Tehdejší lidé zřejmě přivedli zvířata do mustatilu a tam je obětovali,vysvětluje Kennedyová pro Live Science. „Uctívanému božstvu či božstvům poté předali rohy zvířat a části jejich lebek. Maso pak možná snědli.

Radiokarbonové datování ukázalo, že muž byl pohřbený asi 400 let po obětování nalezených zvířat, což naznačuje, že mustatily byly cílem opakovaných poutí a rituálů po mnoho let. Tehdejší krajina byla náchylná k vysychání a rituály v mustatilech mohly podle odborníků sloužit například k zajištění dostatku vláhy.


Další články v sekci