Archeologové objevili v yucatanské džungli ztracené mayské město Ocomtún

V příšeří pralesa v jižním Mexiku se skrývalo doposud neznámé regionální centrum klasického období mayské civilizace

25.06.2023 - Stanislav Mihulka



V mexickém státu Campeche se na západě poloostrova Yucatán rozkládá nedávno zřízená ekologická rezervace Balam-Ku (též Balamkú), která navazuje na biosférickou rezervaci Calakmul. V této oblasti prales ukrývá ruiny celé řady mayských měst. Archeologům se zde nedávno povedl zajímavý objev.

Slovinský archeolog Ivan Šprajc a jeho kolegové v týmu mexického Národního institutu antropologie a historie (INAH) zde narazili za pomoci leteckého snímkování laserovým systémem LiDAR na ruiny doposud neznámého mayského města, kterému dali přezdívku Ocomtún, což v jazyce yucatanských Mayů znamená „kamenný sloup“. Původní jméno města není známé.

Město v džungli

Jde o poměrně rozsáhlé město, jehož centrální část pokrývá plochu přes 50 hektarů a zahrnuje řadu velkých staveb, včetně pyramidálních struktur, jejichž výška přesahuje 15 metrů. Ocomtún se nachází na místě, které je vyvýšené nad okolním terénem a obklopují ho rozsáhlé mokřady.

Ocomtún, INAH

Lidarový snímek ruin města Ocomtún. (foto: INAH, Ivan Sprajc, CC BY-SA 4.0)

V jihovýchodní části Ocomtúnu se nacházejí tři náměstí, obklopená věžovitými stavbami a dalšími strukturami. Nechybí ani typické hřiště pro míčovou hru pok-a-tok (tlachtli, česky nesprávně pelota). V okolí nově objeveného města se nalézají další mayské lokality, vzdálené několik desítek kilometrů, například Nadzcaan nebo Chactún.

TIP: Aguada Fenix: V Mexiku objevili nejstarší a zároveň největší monument Mayů

Podle archeologů bylo město Ocomtún významným regionálním centrem, zřejmě během klasického období mayské civilizace, cca v letech 250 až 1000 našeho letopočtu. První průzkumné sondy odhalily keramiku, která většinou odpovídá pozdně klasickému období, tedy zhruba po roku 600 našeho letopočtu. Výzkum zdejší lokality ale je teprve v počátcích a nejspíš nás tak čekají další zajímavé objevy.


Další články v sekci