Celebrity v uniformě (5): Americký režisér Oliver Stone

16.06.2020 - Darina Lukášová

Že zpěvák Elvis Presley absolvoval povinnou vojenskou službu, je dodnes všeobecně známý fakt. Ale nebyl zdaleka sám. Mnohé světově proslulé osobnosti mají za sebou armádní angažmá a některé z nich na tomto poli dosáhly významných úspěchů

<p>Oliver Stone (vzadu) se ke svým válečným zážitkům vrátil ve své filmové tvorbě</p>

Oliver Stone (vzadu) se ke svým válečným zážitkům vrátil ve své filmové tvorbě


Reklama

Slavný americký režisér Oliver Stone v mládí jen obtížně hledal svou životní cestu: nenaplňovalo ho studium na Yale, výuka angličtiny ve Vietnamu ani psaní novely v Mexiku. Životní splín tedy vyřešil radikálně – v dubnu 1967 se přihlásil do armády, přičemž si výslovně vyžádal bojové nasazení ve Vietnamu. K tomuto kroku později řekl: „…byla to ta nejtěžší věc, kterou mladý muž mohl zažít,... byl to rituál přechodu. A věděl jsem, že je to jediná válka mé generace, tak jsem si řekl, že musím jednat rychle, než skončí.“

Některé zdroje uvádějí, že šel do Vietnamu poznat pravdu, jiné naopak uvažují, že tam hledal smrt. Každopádně mudrování jednadvacetiletého mladíka nad smyslem života vzalo rychlý konec, když ho dva týdny po příjezdu k jednotce umístěné u kambodžských hranic těžce zranil příslušník Vietkongu.

Později byl přesunut k průzkumné četě, které velel Juan Angel Elias, předobraz seržanta Eliase ze Stoneova oscarového filmu Četa (1986). Nakonec ho po 15 měsících ze služby propustili, přičemž za své vojenské působení obdržel Bronzovou hvězdu a Purpurové srdce za mimořádnou odvahu pod palbou. K vietnamské válce se později ve svých filmech vracel opakovaně, kromě již zmíněné Čety se jednalo ještě o snímky Narozen 4. července (1989) a Nebe a země (1993).

  • Zdroj textu:

    Válka Revue

  • Zdroj fotografií: oliverstone.com

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Nejistá budoucnost? Ani po skončení karantény nejeví ekonomika žádné známky ozdravení.

Zajímavosti
Revue

Alžběta byla nejen věrně oddanou společnicí knížete, jeho ženou i rádkyní, přímluvkyní žádajících, ale také schopnou vůdkyní a bojovnicí, bez níž by se její muž kníže Bedřich v bouřlivé době konce 12. století jen těžko udržel na trůně.  

Historie

Vylovený první stupeň rakety Electron.

Vesmír

Vpravo jedna ze zkoumaných Da Vinciho kreseb.

Věda

Lemur kata (Lemur catta) je zřejmě nejznámějším druhem patřícím do čeledi denních lemurů. Tito lemuři žijí v jihozápadní části ostrova Madagaskar.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907