Celebrity ve zbrani (1): Hvězda Casablanky herec Humphrey Bogart

19.05.2020 - Darina Lukášová

Že zpěvák Elvis Presley absolvoval povinnou vojenskou službu, je dodnes všeobecně známý fakt. Nebyl ale zdaleka sám. Mnohé světově proslulé osobnosti mají za sebou armádní angažmá a některé z nich dosáhly významných úspěchů

<p>Když Humphreyho Bogarta vyloučili ze školy, přidal se k americkému námořnictvu</p>

Když Humphreyho Bogarta vyloučili ze školy, přidal se k americkému námořnictvu


Reklama

Jako syn bohatého newyorského chirurga měl Humphrey Bogart před sebou zářnou budoucnost – navštěvoval vyhlášené školy a věnoval se šachům a jachtingu. Protežovaný mladík ale narazil, když byl kvůli opakovaným kázeňským prohřeškům a nevalnému prospěchu vyloučen ze školy. Situaci vyřešil radikálně – vyslyšel volání strýčka Sama a narukoval k námořnictvu.

Konflikt zuřící ve vzdálené Evropě jej lákal: „V osmnácti letech se mi válka zdála jako skvělá věc. Paříž! Sexy francouzské dívky! Zatraceně rajcovní!“ Podle jedné z verzí navíc v armádě získal charakteristickou jizvu na horním rtu a nádavkem lehkou vadu řeči, které naopak jako „zatraceně rajcovní“ hodnotilo několik generací divaček slavné filmové Casablanky.

TIP: Historie nejoblíbenějšího sportu na Zemi: Od tvrdých chlapů po slečinky

Údajně jej pouty zranil vězeň, jehož eskortováním byl Bogart pověřen (podle jiné verze se zranil při svařování, podle další se mu ve 12 letech do obličeje zabodla velká tříska). Po návratu z války Bogart ztratil oporu v rodičích (otec přišel o veškeré peníze a propadl drogám), a protože profese poslíčka a pojišťovacího agenta jej nenaplňovaly, rozhodl se připojit k divadelnímu souboru. Brzy se ukázalo, že šlo o nejlepší rozhodnutí jeho života.

Celebrity ve zbrani

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pavoučí samečci udělají takřka cokoliv, aby neskončili na pomyslném oltáři lásky. Ne vždy se jim to ale podaří. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Ostrov Trindade v jižním Atlantiku. (foto: Wikimedia Commons, Simone MarinhoCC BY-SA 3.0)

Věda

Zvracející muž nakažený žlutou zimnicí, knižní ilustrace z roku 1892. Spolu s malárií a ankylostomózou se žlutá zimnice považuje za největšího zabijáka tropů. (zdroj: Wikimedia Commons, Metropolitan Museum of ArtCC0 1.0)

Historie

Mléčná dráha je plná hvězdných proudů. (ilustrace: NASA/JPL-CALTECH, R. HurtCC BY 4.0)

Vesmír

Nejstarší dechový nástroj nalezený v Číně je starý přibližně 10 tisíc let. (foto: Wikimedia Commons, Gary ToddCC0 1.0)

Zajímavosti

Rakety Pershing II připravené k odpálení na výcvikové základně Fort Bliss v Texasu, leden 1987. (foto: Wikimedia Commons, The National Archives at College Park, CC0)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907