Celebrity ve zbrani (1): Hvězda Casablanky herec Humphrey Bogart

19.05.2020 - Darina Lukášová

Že zpěvák Elvis Presley absolvoval povinnou vojenskou službu, je dodnes všeobecně známý fakt. Nebyl ale zdaleka sám. Mnohé světově proslulé osobnosti mají za sebou armádní angažmá a některé z nich dosáhly významných úspěchů

<p>Když Humphreyho Bogarta vyloučili ze školy, přidal se k americkému námořnictvu</p>

Když Humphreyho Bogarta vyloučili ze školy, přidal se k americkému námořnictvu


Reklama

Jako syn bohatého newyorského chirurga měl Humphrey Bogart před sebou zářnou budoucnost – navštěvoval vyhlášené školy a věnoval se šachům a jachtingu. Protežovaný mladík ale narazil, když byl kvůli opakovaným kázeňským prohřeškům a nevalnému prospěchu vyloučen ze školy. Situaci vyřešil radikálně – vyslyšel volání strýčka Sama a narukoval k námořnictvu.

Konflikt zuřící ve vzdálené Evropě jej lákal: „V osmnácti letech se mi válka zdála jako skvělá věc. Paříž! Sexy francouzské dívky! Zatraceně rajcovní!“ Podle jedné z verzí navíc v armádě získal charakteristickou jizvu na horním rtu a nádavkem lehkou vadu řeči, které naopak jako „zatraceně rajcovní“ hodnotilo několik generací divaček slavné filmové Casablanky.

TIP: Historie nejoblíbenějšího sportu na Zemi: Od tvrdých chlapů po slečinky

Údajně jej pouty zranil vězeň, jehož eskortováním byl Bogart pověřen (podle jiné verze se zranil při svařování, podle další se mu ve 12 letech do obličeje zabodla velká tříska). Po návratu z války Bogart ztratil oporu v rodičích (otec přišel o veškeré peníze a propadl drogám), a protože profese poslíčka a pojišťovacího agenta jej nenaplňovaly, rozhodl se připojit k divadelnímu souboru. Brzy se ukázalo, že šlo o nejlepší rozhodnutí jeho života.

Celebrity ve zbrani

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ladislav Hojer byl neobyčejně brutální. Části těl si nosil domů, kde se nad nimi ukájel. 7. prosince 1986 byl popraven v pankrácké věznici.

Zajímavosti
Věda

Observatoř ESO na vrcholu hory Cerro Paranal má ke hvězdám opravdu blízko. Výjimečně jasné a temné obloze severního Chile právě dominuje Jupiter.

Vesmír

Na snímku ze 4. srpna 2019 je Jevgenij Kočeškov během cvičení ruského námořnictva v Baltském moři. 

Válka
Zajímavosti

Mláďata v kapse  

Vačice bývají březí pouhých dvanáct či třináct dní, načež porodí i dvacet mláďat. Podobně jako u klokanů jsou však potomci nedovyvinutí, takže zalézají k matce do kapsy, kde jejich vývoj pokračuje. Z bezpečí se nehnou zhruba sto dní, a když už jsou na vak příliš velcí, vyšplhají se rodičce na záda a nechají se nosit. Samice pak mohou mít vlastní mladé zhruba v šesti až osmi měsících.

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907