Celebrity ve zbrani (1): Hvězda Casablanky herec Humphrey Bogart

Že zpěvák Elvis Presley absolvoval povinnou vojenskou službu, je dodnes všeobecně známý fakt. Nebyl ale zdaleka sám. Mnohé světově proslulé osobnosti mají za sebou armádní angažmá a některé z nich dosáhly významných úspěchů

19.05.2020 - Darina LukášováJako syn bohatého newyorského chirurga měl Humphrey Bogart před sebou zářnou budoucnost – navštěvoval vyhlášené školy a věnoval se šachům a jachtingu. Protežovaný mladík ale narazil, když byl kvůli opakovaným kázeňským prohřeškům a nevalnému prospěchu vyloučen ze školy. Situaci vyřešil radikálně – vyslyšel volání strýčka Sama a narukoval k námořnictvu.

Konflikt zuřící ve vzdálené Evropě jej lákal: „V osmnácti letech se mi válka zdála jako skvělá věc. Paříž! Sexy francouzské dívky! Zatraceně rajcovní!“ Podle jedné z verzí navíc v armádě získal charakteristickou jizvu na horním rtu a nádavkem lehkou vadu řeči, které naopak jako „zatraceně rajcovní“ hodnotilo několik generací divaček slavné filmové Casablanky.

TIP: Historie nejoblíbenějšího sportu na Zemi: Od tvrdých chlapů po slečinky

Údajně jej pouty zranil vězeň, jehož eskortováním byl Bogart pověřen (podle jiné verze se zranil při svařování, podle další se mu ve 12 letech do obličeje zabodla velká tříska). Po návratu z války Bogart ztratil oporu v rodičích (otec přišel o veškeré peníze a propadl drogám), a protože profese poslíčka a pojišťovacího agenta jej nenaplňovaly, rozhodl se připojit k divadelnímu souboru. Brzy se ukázalo, že šlo o nejlepší rozhodnutí jeho života.


Další články v sekci