Celebrity ve zbrani (4): Hudebník, architekt a herec James Stewart

09.06.2020 - Darina Lukášová

Byl oblíbencem Alfreda Hitchcocka a jednu z pěti nominací proměnil ve vytouženého Oskara. Hlavní roli ztvárnil například ve filmech Okno do dvora nebo Vertigo. Kromě bohaté herecké kariéry byl James Stewart i aktivním vojákem – bojoval v druhé světové jakožto důstojník amerického bombardovacího letectva.

<p>James Stewart to dotáhl až na brigádního generála.</p>

James Stewart to dotáhl až na brigádního generála.


Reklama

Ševče, drž se svého kopyta… Tak tímto pořekadlem se James Stewart – zdatný hudebník, absolvent architektury na Princetonu, úspěšný hollywoodský herec a vysoký armádní představitel – rozhodně neřídil. Charakteristická pro něj byla schopnost ze dne na den změnit celé své životní směřování, zároveň dokázal přenášet získané znalosti a dovednosti z jedné své profese do druhé.

Prvním zásadním zlomem ve Stewartově životě bylo rozhodnutí opustit architekturu a prosadit se ve filmu. To se mu poměrně rychle podařilo, již v roce 1935 vydělával tolik, že si mohl splnit celoživotní sen a naučit se pilotovat letadlo (hned si také pořídil své vlastní – Stinson 105).

Víc než jen známá tvář

Mezi hollywoodskými herci patřil k těm občansky nejvíce uvědomělým, proto nepřekvapí, že už v březnu 1941, tedy více než osm měsíců před vstupem USA do války, se nechal zapsat k letectvu. Předpokládal, že jako zkušený pilot bude okamžitě vyslán na pomoc Británii, ale nemohl se mýlit více – plánem armády bylo udělat z něj jakéhosi maskota pro média. Stewart tuto úlohu odmítl a po dlouhém úsilí se roku 1943 vypracoval na post velitele 703. bombardovací letky v Sioux City, s níž byl vyslán do Evropy. Účastnil se 20 bojových letů, chvílemi měl na povel až sto mužů (pod jeho velením sloužil např. herec Walter Matthau).

Za svou službu obdržel četná vyznamenání, zároveň ale po návratu trpěl posttraumatickou stresovou poruchou. Válečné zkušenosti, „divokost a syrové emoce“ ovšem dokázal uplatnit ve filmu; za roli životem zklamaného muže ve filmu Život je krásný (1946) byl nominován na Oscara.

Stewart na rozdíl od naprosté většiny svých hollywoodských kolegů zůstal v armádě i nadále, a to paralelně se svou filmovou kariérou. Ještě v roce 1966 se během vietnamské války účastnil bombardovací mise, penzionován byl roku 1968 v hodnosti brigádního generála, čímž mezi herci dosáhl zdaleka nejvyšší hodnosti (s výjimkou Ronalda Reagana, který byl v době svého prezidentství vrchním velitelem americké armády).

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ladislav Hojer byl neobyčejně brutální. Části těl si nosil domů, kde se nad nimi ukájel. 7. prosince 1986 byl popraven v pankrácké věznici.

Zajímavosti
Věda

Observatoř ESO na vrcholu hory Cerro Paranal má ke hvězdám opravdu blízko. Výjimečně jasné a temné obloze severního Chile právě dominuje Jupiter.

Vesmír

Na snímku ze 4. srpna 2019 je Jevgenij Kočeškov během cvičení ruského námořnictva v Baltském moři. 

Válka
Zajímavosti

Mláďata v kapse  

Vačice bývají březí pouhých dvanáct či třináct dní, načež porodí i dvacet mláďat. Podobně jako u klokanů jsou však potomci nedovyvinutí, takže zalézají k matce do kapsy, kde jejich vývoj pokračuje. Z bezpečí se nehnou zhruba sto dní, a když už jsou na vak příliš velcí, vyšplhají se rodičce na záda a nechají se nosit. Samice pak mohou mít vlastní mladé zhruba v šesti až osmi měsících.

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907