Nedávno objevený fabimycin ničí přes 300 různých rezistentních bakterií

17.08.2022 - Stanislav Mihulka

Nedávno objevená látka fabimycin účinkuje proti bakteriím, které vyvolávají řadu obtížně léčitelných infekcí. Časem by se mohla stát novým antibiotikem…

<p><em>(ilustrační foto: Wikimedia Commons, Satyamon1993, CC BY-SA 4.0)</em></p>

(ilustrační foto: Wikimedia Commons, Satyamon1993, CC BY-SA 4.0)


Reklama

Rezistence na antibiotika je dnes jednou z hlavních výzev pro vědce i zdravotnické organizace. Lidé jsou stále častěji ohrožováni rezistentními verzemi infekcí, které jsme už považovali za víceméně zdolané. Vědci a lékaři se proto snaží přijít s novými antibiotiky a léčebnými postupy, které by nám vrátily výhodu ve věčném souboji s patogeny.

Paul Hergenrother z Illinoiské univerzity v Urbaně-Champaigni vedl výzkumný tým, který narazil na látku zvanou fabimycin. Ukázalo se, že fabimycin je velice účinný proti gram-negativním bakteriím. Tyto baterie jsou zodpovědné za řadu velmi nebezpečných infekcí  v krvi, v plicích, ve vylučovací soustavě a na dalších místech lidského těla. Jejich léčba bývá svízelná, protože zmíněné bakterie jsou chráněné masivní buněčnou stěnou a výkonnými pumpami, které rychle zneškodní řadu antibiotik.

Slibný lék

Molekuly fabimycinu se vplíží do bakterie jako přízrak. Překonají buněčné stěny a vyhnou se pumpám. Velkou výhodou fabimycinu je, že není přehnaně nebezpečný pro užitečné bakterie v lidském těle, což bývá častým problémem nových léčebných postupů. Experimenty prokázaly, že fabimycin působí proti více než 300 různým typům rezistentních bakterií.

TIP: Nové antibiotikum zničí rezistentní bakterii jako otrávená šipka

Fabimycin vzbudil mezi odborníky velkou pozornost. Nestává se totiž každý den, že by došlo k objevu antibiotika účinného proti gram-negativním bakteriím. Fabimycin působí proti enzymu FabI, který má důležitou roli v biosyntéze mastných kyselin u bakterií. Badatelé si na fabimycinu pochvalují jeho vysokou účinnost a zároveň velmi nízký výskyt přirozené rezistence proti této látce u bakterií. Časem by se tak mohl stát novým antibiotikem, i když cesta k tomu je ještě pořádně dlouhá. 

Reklama




Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ze sociální úzkosti se stal všudypřítomný problém

Věda

Prvotní kanály nesloužily k odstraňování exkrementů – využívaly se k rozvádění vody pro  zavlažování a také coby prostředek prevence záplav. (foto: Unsplash, Evangelos MpikakisCC0)

Reklama

Hornatá krajina Sulawesi v oblasti Tana Toraja s neodmyslitelnými rýžovými políčky. (foto: Shutterstock)

Příroda

 Jak dostát svým závazkům? Pomůže vhodná strava, nebo je nutno přikročit k razantnějším úpravám? (ilustrace: Midjourney AI, CC0)

Historie

Pitva mumifikovaného bizona ze Sibiře, odborníky ze Severovýchodní federální univerzity v Jakutsku. (foto: NEFU Press Service, Svetlana PavlovaCC BY-SA 4.0)

Věda

Z nacisty obsazeného Československa odešel Emil Boček v 16 letech. Zúčastnil se bojů o Francii, poté v Británii vstoupil do RAF, kde působil jako mechanik. Letecký výcvik absolvoval v Kanadě a od roku 1944 se v řadách československé 310. stíhací perutě v britském letectvu na spitfirech účastnil vzdušných bojů. (foto: Profimedia)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907