Překvapení v sedimentech: Grónsko má mnohem zelenější historii, než se zdálo

Objev ztracených vzorků zmrzlé půdy ze severozápadního Grónska odhalil tání Grónského ledovce před 416 tisíci lety

28.07.2023 - Stanislav Mihulka



Navzdory probíhajícímu oteplování je Grónsko stále přibližně z 80 procent pokryté Grónským ledovcem. Jde o ohromující masu ledu – s rozlohou okolo 1,7 milionu kilometrů čtverečních jde o druhou největší souvislou zaledněnou plochu planety, hned po Antarktidě. Průměrná výška ledovce v Grónsku je zhruba 1,5 kilometru.

Grónský ledovec budí dojem mimořádné dlouhověkosti – dosavadní odhady odborníků pracovaly se stářím 2,5 milionu let. Tyto představy ale postavil na hlavu nedávný objev „ztracených“ vzorků zmrzlé půdy, vyvrtaných v šedesátých letech v rámci pozoruhodného projektu Camp Century v severozápadním Grónsku.

Velmi teplý interglaciál

Projekt Camp Century byl oficiálním krytím přísně tajné a nakonec neúspěšné studenoválečné operace Project Iceworm, která usilovala o vybudování sítě mobilních odpalovacích zařízení pro jaderné zbraně. Projekt doplatil na nehostinné podmínky a v roce 1966 zkrachoval. Výzkum vzorků získaných v rámci projektu ale odhalil velmi zajímavou minulost Grónska během předposledního interglaciálu.

Tammy Rittenourová z Utažské státní univerzity a její spolupracovníci zjistili, že v teplém období mezi před předposlední a poslední dobou ledovou středního pleistocénu, které známe jako „interglaciál mindel-riss“, „holstein“ nebo také „Marine Isotope Stage 11“, došlo ke značnému tání Grónského ledovce, mnohem většímu než dnes. Pozoruhodný výzkum uveřejnil vědecký časopis Science.

Vše nasvědčuje tomu, že před 424 000 až 374 000 lety došlo k takovému tání Grónského ledovce a dalších ledovců, že se tehdejší hladina světového oceánu zvýšila nejméně o 1,5 metru. Některé modely dokonce naznačují, že hladina se v důsledku tání mohla zvednout až o 6 metrů. Je ironií, že hladina oxidu uhličitého tehdy zřejmě byla zhruba na úrovni předindustriálního věku, takže tento plyn nemohl být sám o sobě příčinou tání. Mechanismus tehdejšího oteplení a tání ledovců tak zůstává nejasný.

TIP: Grónsko se potýká s úbytkem ledu: Na vině je teplé počasí a časté deště

„Zjišťujeme, že ledový příkrov je mnohem citlivější na změny klimatu, než jsme si mysleli,“ říká geovědkyně Tammy Rittenourová. „Je alarmující, že dnešní hladina CO2 je zhruba 1,5krát vyšší, než v době, kdy došlo k tomuto velkému tání. I kdybychom nyní zastavili veškeré aktivity, které produkují skleníkové plyny, stále bychom měli vysokou hladinu CO2 po stovky a možná dokonce po tisíce let. Odlednění bude mít důsledky pro celou zeměkouli a obzvlášť pro pobřežní megaměsta, kde žije velká část světové populace.“ Při úplném odtání Grónského ledovce by hladina světových oceánů stoupla přibližně o sedm metrů. V současnosti přitom obývá oblasti nacházející se méně než pět metrů nad mořem zhruba 420 milionů lidí

Zelená země?

Český výraz Grónsko je převzat z dánského Grønland, tedy „Zelená země“. Podle příběhu z tzv. Ságy o Gróňanech (Groenlendiga Saga) ze začátku 12. století se jedná o pojmenování, které dal tomuto ostrovu Erik Thorvaldsson, známější po přezdívkou Erik Rudý.

Horkokrevný Erik objevil Grónsko poté, co byl odsouzen k vyhnanství. Přestože v době objevení ostrova panovalo v Grónsku výrazně teplejší klima než dnes, má se za to, že pojmenování ostrova bylo do značné míry „marketingovým označením“, které mělo za cíl přilákat další osadníky. Erikův marketing podle všeho uspěl, neboť z Islandu se pod jeho vedením v roce 985 vypravila do „Zelené země“ flotila čítající 25 lodí s 500 muži a ženami na palubě. Do cíle ale dorazilo jen 14 lodí – některé byly zahnány zpět na Island, jiné ztroskotaly a potopily se.

Erik Rudý zde založil sídlo v Brattahlið (nynějším Qassiarsuku) v jižním Grónsku, zatímco ostatní osadníci pokračovali dále na sever až k fjordu poblíž dnešního Nuuku. Tyto dvě skupiny v roce 1 000 čítaly asi 3 000 obyvatel, žijících na 300 až 400 farmách. Společenství Vikingů fungovalo v Grónsku asi 500 let.

TIP: Vikingové v Grónsku se stali obětí vzestupu hladiny moře během Malé doby ledové

Důvody konce Vikingů v Grónsku jsou do jisté míry obestřeny tajemstvím. Podle odborníků mohla být příčinou jejich konce změna klimatu, konflikty s Inuity a nájezdy evropských pirátů, stejně jako klesající ceny mroží a narvalí slonoviny nebo třeba morové epidemie.


Další články v sekci