Pro případ katastrofy: V Tasmánii vyroste „černá skříňka planety Země“

08.12.2021 - Stanislav Mihulka

V Tasmánii vznikne „černá skříňka Země“. Bude ukládat vědecká data a analýzy, týkající se závažných problémů dnešního světa

<p>Černá skříňka Země vyroste na blíže neurčeném místě na ostrově Tasmánie. Designem se podobá populárnímu Špicberskému globálnímu úložišti semen v Norsku.</p>

Černá skříňka Země vyroste na blíže neurčeném místě na ostrově Tasmánie. Designem se podobá populárnímu Špicberskému globálnímu úložišti semen v Norsku.


Reklama

Dnešní letadla jsou vybavená letovými zapisovači, které pořizují záznamy zvuku v pilotní kabině a nejdůležitějších parametrů letu. Kvůli tradici se jim říká „černé skříňky“, i když mají ve skutečnosti jasně oranžovou barvu. Podobnou černou skříňku by teď měla dostat i planeta Země.

Projekt „Earth's Black Box“ je výsledkem spolupráce mezi marketingovými agenturami Clemenger BBDO a The Glue Society a odborníky australské University of Tasmania. Bude mít podobu obří ocelové instalace, napájené solárními panely. Uvnitř budou záznamová zařízení, na nichž se budou nepřetržitě ukládat vědecká data a analýzy, týkající se závažných problémů dnešního světa.

Tasmánská černá skříňka

Černá skříňka Země vyroste na blíže neurčeném místě na ostrově Tasmánie. Designem se podobá populárnímu Špicberskému globálnímu úložišti semen v Norsku. Nebude ale uchovávat žádné živé organismy, nýbrž informace o tom, co se děje s prostředím na naší planetě. Pokud by došlo ke zhroucení civilizace či biosféry a někdo by to přežil, mohl by si zajet na Tasmánii a z této „černé skříňky“ si přehrát, co se vlastně stalo. Podobně, jak to dnes dělají vyšetřovatelé leteckých katastrof.

TIP: Lunární archa: Na Měsíci by mohlo vzniknout globální úložiště organismů

Projekt by měl být oficiálně spuštěn počátkem roku 2022. Systémy této pozoruhodné černé skříňky už ale z části pracují a v testovacím režimu nahrávají vědecké informace o životním prostředí. Tvůrci „černé skříňky Země doufají, že už samotná existence jejich zařízení přiměje dnešní společnost, aby se chovala odpovědněji vůči planetě, kterou všichni společně obýváme.

Reklama




Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Množství masivních staveb včetně teras, věží opevnění, suchých příkopů a jiných obranných struktur vedlo vědce k přesvědčení, že šlo především o pevnost. (foto: iStock)

Historie

Szent István krátce předtím, než klesl ke dnu. V pozadí sesterský Tegetthoff. (foto: Wikimedia Commons, NHHCCC0)

Válka

Davidova socha Michelangela Buonarrotiho z let 1501–1504 je v současné době považována za jedno z nejlepších sochařských vyobrazení mužského těla v renesančním stylu. (foto: Wikimedia Commons, Benjamín Núñez GonzálezCC BY-SA 4.0)

Zajímavosti

Luňák červený (Milvus milvus) je nápadný svým hluboce vykrojeným ocasem. Většina těla je zbarvena rezavě hnědě, místy s nádechem do červena. Oči dospělých ptáků mají světlou, téměř bílou barvu. (foto: Shutterstock)

Příroda

Ludwig Van Beethoven na obraze Josepha Karla Stielera z roku 1820. (foto: Wikimedia Commons, JK StielerCC0)

Věda

Ilustrace zachycuje výron oblaku trosek po impaktu sondy DART (NASA) na povrch planetky Dimorphos. Obrázek vznikl s pomocí detailních snímků planetky, které pořídila kamera DRACO na palubě sondy DART těsně před impaktem. (zdroj: ESO, M. KornmesserCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907