Pozoruhodná hybridní imunita řeší problém transplantací se sníženou imunitou a zvýšenou náchylností k infekcím. (foto: Pixabay, Tibor Janosi Mozes, CC0)
V americkém Baltimoru se letos v lednu uskutečnila úspěšná mezidruhová transplantace srdce: David Bennett získal klíčový orgán z geneticky upraveného prasete.
O stažení a roztažení srdečních svalů se stará dvojice mikropump, které pohybují membránami s využitím speciální pohonné tekutiny. Zabudované senzory vyhodnocují tělesnou zátěž.
Američtí vědci dočasně napojili prasečí ledvinu na člověka a sledovali její fungování. Jde o další krok ve výzkumu možnosti využívat jednou zvířecí orgány při transplantacích, které zachrání lidský život.
Umělé srdce by mělo pacientům poskytnout půl roku života, během něhož mohou čekat na vhodného dárce pro transplantaci. Na snímku starší umělé srdce společnosti CARMAT.
To, že se najde ochotný dárce, ještě neznamená, že je vyhráno; tělo příjemce transplantace musí být schopné orgán akceptovat. U sourozenců je tato šance většinou velmi vysoká.