Nejčtenější příběhy z války: Japonské zločiny, finský snajpr i legendární zbraně

Připomeňte si deset nejčtenějších textů, které vás nejvíce zaujaly v uplynulém roce...

26.12.2018 - redakce 100+1



Japonské válečné zločiny: Děsivé rituály krvelačných kanibalů

Příslušníci japonské armády za války spáchali řadu válečných zločinů. Zfanatizovaní vojáci považující nepřátele za změkčilé a podřadné „ďábly“ se kromě poprav zajatců dopustili dokonce ritualizovaného kanibalismu.


Tank T-54/55: Ocelová páteř vojsk Varšavské smlouvy

Sovětům se za druhé světové války osvědčila masová výroba relativně jednoduchých a kvalitních zbraní místo roztříštěné produkce mnoha různých typů. V tomto trendu pokračovala v dalších dekádách i Varšavská smlouva, která mohla poslat do pole desítky tisíc tanků T-54 a T-55.


Zabíjení pilotů na padácích: Kdy přestalo platit pravidlo rytířské války?

V letech druhé světové války se zpravidla dodržovalo jedno nepsané pravidlo. Pilot, který ve vzdušném boji sestřelil nepřátelské letadlo a jeho posádka dokázala vyskákat na padácích, na muže pod hedvábnou kopulí již ve vzduchu nestřílel. Občas se však našli letci, kteří tohoto pravidla nedbali.


Protitanková puška Tankgewehr: Převratný vynález Velké války

První ocelové záplavě v podobě nájezdu stovek tanků čelila během Velké války německá armáda. Ani dohodoví spojenci však nemohli ignorovat příchod nového druhu zbraně na bojiště. Obě strany tak hledaly stůj co stůj odpověď na otázku, jakým způsobem rozlousknout tvrdou slupku nepřítelova pancíře.


Postrach sovětských vetřelců: Legendární finský snajpr Simo Häyhä

Unavená četa Rudoarmějců se posadila na okraji zasněžené silnice. Kolem se rozprostíraly jen hluboké lesy a většina pěšáků jen netečně pokuřovala. Náhle se ozvala rána a jeden z Rusů se s dírou v hlavě zhroutil na zem. Křik ostatních rychle zanikal v dalších výstřelech, které přicházely jakoby odnikud. Legendární finský snajpr právě začal své krvavé dílo.


Operace Krkonoše: Proč se v roce 1980 vydaly k hranicím Polska sovětské tanky

Na počátku prosince 1980 se dvě desítky sovětských divizí daly do pohybu k polským hranicím, spolu s nimi se zvláštního cvičení účastnila jedna divize Národní lidové armády NDR a dvě tankové divize ČSLA. Rozsáhlé manévry měly donutit polské vedení rázně skoncovat s odborovým hnutím Solidarita.


Zapomenutí předchůdci legendárního špaginu: Sovětské samopaly PPD

Sovětský samopal PPŠ-41 si během své služby vysloužil status nezpochybnitelné legendy a jde o jednu z vůbec nejznámějších palných zbraní v historii. O to méně známá je řada samopalů PPD, které sehrály roli nejen přímého předchůdce špaginu, ale i jeho inspirace.


Nesmrtelná opakovačka: Německá puška Mauser K98k přežívá dodnes

Němečtí vojáci ji používali v milionových počtech již od třicátých let 20. století a mnozí lovci sahají po Mauserově osvědčené koncepci válcového odsuvného závěru dodnes. A zdá se, že tuto letitou karabinu lze s úspěchem použít i jako nástroj pro přežití.


Obři ve službách Wehrmachtu: Německé těžké kanony

Adolf Hitler proslul mimo jiné svým nadšením pro obrovské a bizarní zbraňové projekty. To se odrazilo i v jeho podpoře některých neobvyklých dělostřeleckých systémů, mezi něž se řadila také gigantická železniční děla nebo monstrózní pásové moždíře. Reálná užitečnost těchto ocelových kolosů však byla mnohdy sporná.


Smrtící monstra: Nejhorší zbraně, které porodila studená válka

Ne každá zbraň se zapíše do dějin jako moderní a účinný nástroj vedení boje. Některé vypovídají spíše o dobové atmosféře, v níž vznikaly, a naivitě konstruktérů i výzbrojních důstojníků. Nejinak tomu bylo i v pochmurných časech studené války.

  • Zdroj textu

    Válka REVUE

  • Zdroj fotografií

    Wikimedia Commons


Další články v sekci