Pohromy, které měnily dějiny lidstva: Chvějící se země na ostrově Sumatra

17.01.2017 - redakce 100+1

Výbuch supervulkánu, který mohl vyhladit lidstvo, řádění tsunami na Sumatře, jež podnítilo největší humanitární pomoc v dějinách, nebo sopečná erupce na Islandu, která nepřímo přispěla k vypuknutí Velké francouzské revoluce. Největší přírodní katastrofy měly často nečekané následky pro celý svět

Zemětřesení v Indickém oceánu 2004 -<p>Následky tsunami v indonéském Acehu na fotografii amerického námořnictva, 2. ledna 2005.</p>
Zemětřesení v Indickém oceánu 2004 -

Následky tsunami v indonéském Acehu na fotografii amerického námořnictva, 2. ledna 2005.


Reklama

Ráno 26. prosince 2004 nic nenasvědčovalo, že by se na Sumatře mělo odehrát cokoliv neobvyklého. Většina tamních rybářů vyrážela na moře a turisté, kteří přijeli strávit vánoční svátky do exotických krajů, se chystali prolenošit další den na pláži. V té době už se ovšem u 150 km vzdáleného ostrova Simeulue, v místě, kde se Indická tektonická deska zasouvá pod Barmskou, schylovalo k děsivému přírodnímu divadlu. 

Deset minut, které otřásly světem 

Poté Sumatru zasáhl náhlý šok: V 7:58 místního času se půda zachvěla jedním z nejsilnějších zemětřesení v dějinách (dosahovalo hodnot 9,1–9,3 podle Richterovy škály) a také tím zcela nejdelším – trvalo totiž téměř deset minut. Lidé se snažili utéct, zatímco se okolní domy nezadržitelně hroutily. Tím však tragický výjev nekončil: Následovala série ničivých vln tsunami a voda, před níž nebylo úniku, nelítostně zalila pobřeží severní Sumatry, Nikobarských a Andamanských ostrovů a později i Thajska, Šrí Lanky a Indie.


 Pokračování seriálu o největších katastrofách:


Při neštěstí, jež bezprostředně zasáhlo 14 zemí, přišlo o život odhadem 230 tisíc osob. K nejhůř postiženým patřily pochopitelně asijské státy, ale následky katastrofy pocítila i vzdálená Jihoafrická republika, kde vzedmuté moře zahubilo osm lidí. Zemětřesení v Indickém oceánu v roce 2004 každopádně vyvolalo i jinou vlnu – obrovskou vlnu celosvětové humanitární pomoci, kdy jednotlivé státy i běžní dárci poskytli zpustošeným oblastem podporu v hodnotě 14 miliard amerických dolarů (tedy asi 360 miliard korun). 

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií: U.S. Navy, David Rydevik, Wikipedia

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Mezi hlavní úkoly nindžů patřilo pronikat v přestrojení za nepřátelské linie a vynášet informace či zabíjet.

Zajímavosti

Dospělá kareta obecná (Caretta caretta) dorůstá bezmála jednoho metru a běžně váží více než sto kilogramů.

Příroda

Mládí prožila v radovánkách a nicnedělání

Historie

Povrch měsíce Europa

Vesmír

Tradice velí, že muž zajišťuje financování domácnosti. Jinak to pro muže bývá stresující.

Věda
Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907