Proudová stíhací esa studené války: James „Jabby“ Jabara

08.01.2016 - Miroslav Mašek

Zatímco za druhé světové války osahovali stíhači i stovek sestřelů, v éře proudových letounů jsou konta i počty es skromnější. Prvním americkým proudovým esem byl James Jabara, jenž se účastnil korejské války


Reklama

Titulem prvního esa USA na proudových letounech, se může pyšnit James „Jabby“ Jabara (1923–1966), který pocházel z rodiny libanonských imigrantů. Jako chlapci mu učarovaly články o americkém stíhacím esu z první světové války Eddiem Rickenbackerovi a rozhodl se stát pilotem. Kvůli malé výšce a brýlím nebyl sice ideálním adeptem, přesto se mu podařilo nastoupit do vojenské školy v Kansasu. Plný pilotní výcvik absolvoval v Texasu v říjnu 1943. V kokpitu P-51 se Jabara zapojil do bojů druhé světové války a nad letouny Luftwaffe zaznamenal 1,5 vítězství.

I po válce zůstal věrný letectvu a v roce 1948 na Okinawě poprvé letěl v proudovém F-80. Brzy byl převelen do USA, povýšen na kapitána a přiřazen k 4. stíhacímu křídlu, které se právě přezbrojovalo na F-86 Sabre. Vrcholem Jabarovy kariéry se stala korejská válka, do oblasti se dostal v prosinci 1950 s 334. stíhací perutí. Úkol zněl jednoznačně: vypořádat se s hrozbou jménem MiG-15. Jabara naplno využil zkušenosti a v dubnu 1951 poslal k zemi první „patnáctku“ v proslulé Aleji migů (oblast kolem hraniční řeky Ja-lu, kde se odehrávala velká část vzdušných soubojů).

Do konce dubna zničil další tři. V téže době byla jeho jednotka převelena zpět do USA. Jabara však toužil stát se esem a nechal se přeložit k 335. stíhací peruti, která v Koreji působila. Sen se mu splnil 20. května, kdy při jediném letu sestřelil dva migy, a to přesto, že kvůli poruše musel boj absolvovat s přídavnou nádrží pod křídlem. Jako první proudové eso Jabaru odvolali z Koreje a absolvoval propagační turné po USA i Blízkém východě.

V lednu 1953 se v hodnosti majora vrátil zpět na korejské nebe a vybojoval dalších devět sestřelů. Celkem zničil 15 nepřátelských letounů. Jeho výkon byl o to cennější, že všech vítězství dosáhl nad MiG-15. Po válce Jabara testoval F-104 Starfighter a podílel se na výcviku pilotů NATO. V roce 1966 se stal jedním z nejmladších plukovníků USAF, v témže roce tragicky zahynul při autonehodě.

Příště: Joseph C. McConnell (1922–1954), první trojnásobné eso USA

Reklama

  • Zdroj textu:

    Válka REVUE SPECIÁL, Proudová letadla

  • Zdroj fotografií: Wikipedia

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Replika stroje Fokker Eindecker, kterého se dohodoví piloti až do jara 1916 velmi obávali. (foto: Shutterstock)

Válka

Mezi nejnebezpečnější příměsi zemního plynu patří karcinogenní benzen. Jeho přítomnost vědci zaznamenali v 95 % vzorků. (foto: Unsplash, KWON JUNHOCC0)

Věda

Chcete-li objekty popsané v článku spatřit s jistotou, najděte si k pozorování místo co nejméně zatížené světelným znečištěním. (foto: PixabayCC0)

Vesmír

Dospělý strdimil karmínovoprsý (Aethopyga siparaja) dorůstá velikosti kolem 10 cm. (foto: Shutterstock)

Příroda

Ze 144 sekvenovaných vzorků jich 45 – zhruba třetina – obsahovala žraločí DNA. Nejčastěji identifikovanými druhy byli žralok modrý, žralok hedvábný a žralok bělocípý. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Podle bulharských matematiků je chování Sluneční soustavy je velice stabilní. Jsou proto přesvědčeni, že náš planetární systém vydrží nejméně 100 tisíc let. (ilustrace: NASACC BY-SA 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907