Proudová stíhací esa studené války: Nguyen Van Coc (*1943)

05.02.2016 - Miroslav Mašek

Nejúspěšnějším pilotem severovietnamského letectva se stal Nguyen Van Coc z 921. stíhacího pluku. Na kontě měl 15 sestřelených amerických strojů


Reklama

Budoucí stíhač van Coc se narodil roku 1943 ve Francouzské Indočíně severně od Hanoje. Už v dětství do jeho života tragicky zasáhla politika, když otce a strýce – členy osvobozeneckého hnutí Viet Minh – zabili Francouzi. V obavách z dalších násilností matka přestěhovala rodinu k letecké základně, což podnítilo Cocův zájem o letectví. Nastoupil na leteckou školu v provincii Bac Giang, v roce 1961 vstoupil do vojenského letectva a podstoupil výcvik v Haiphongu. Čtyři roky strávil v SSSR, kde se stal pilotem MiG-17. Brzy se přeškolil i na modernější MiG-21 a v roce 1965 začal operačně létat u 921. stíhacího pluku.

Jeho první boje nedopadly nejlépe – v lednu 1967 se ocitl v pasti nastražené americkými F-4, které se elektronicky maskovaly jako F-105. Coc a další čtyři vietnamští letci byli sestřeleni. Brzy se však projevil Cocův talent a na pozici wingmana dosáhl v letech 1967–1968 devíti sestřely F-4, F-102 a F-105. Ve všech případech pilotoval MiG-21PF a použil tepelně naváděné střely R-3S Atoll. Po ukončení americké bombardovací ofenzivy v říjnu 1968 byl Nguyen Van Coc přeložen do výcvikové školy, kde působil jako instruktor.

Jeden z jeho žáků – Nguyen Duc Soat v roce 1972 sestřelil šest amerických letounů. Coc své skóre rozmnožil v roce 1969 o dva sestřely bezpilotních AQM-34 Firebee. Nguyen Van Coc zůstal ve vietnamském letectvu až do roku 2002, kdy kvůli horšícímu se zdraví ve funkci vrchního inspektora odešel do výslužby.

Příště: Charles Barbin DeBellevue (*1945): Zbraňový operátor stíhacím esem

Reklama

  • Zdroj textu:

    Válka REVUE SPECIÁL, Proudová letadla

  • Zdroj fotografií: www.vi.wikipedia.orgDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Bodamské jezero leží v nadmořské výšce 395,6 metrů a je třetí největší ve střední Evropě po Balatonu a Ženevském jezeře. (foto: Shutterstock)

Věda

Vilémovi patřilo 20 % rozlohy Anglie. Z dalších 55 % mu jeho „přátelé“ přispívali – navíc všude vybíral daně. A pořád měl své obří výnosné vévodství v Normandii. (foto: Wikimedia CommonsCC0)

Historie

Ectobius lapponicus – „náš“ evropský šváb rusec laponský. Je celkem běžný hlavně v lesích, občas v sadech nebo v zahradách. Objevuje se od května do září. (foto: © Marek Velechovský)

Příroda

Mlhovina CG 4 v souhvězdí Lodní záď je někdy přezdívána „Ruka boží“. Vědci podobné mlhoviny nazývají „kometární globule“, protože tvar jejich plynného oblaku připomíná kometu. (foto: National Optical Astronomy Observatory, CC0)

Vesmír
Zajímavosti

Evropská kosmická agentura (ESA) představila 23. listopadu 2022 nový tým astronautů pro vesmírný program. Je mezi nimi i Čech Aleš Svoboda (na nedatovaném archivním snímku). (foto: Profimedia)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907