Proudová stíhací esa studené války: Joseph C. McConnell

19.01.2016 - Miroslav Mašek

Dnešní díl seriálu o proudových esech bude věnován nejlepšímu americkému stíhači korejské války a zároveň nejúspěšnějšímu proudovému esu USAF - Josephu McConnellovi


Reklama

Nejlepší americký stíhač korejské války Joseph C. McConnell (1922–1954) zničil v kokpitu F-86 hned 16 MiG-15. Stal se prvním americkým trojnásobným esem na proudových strojích. Svou kariéru zahájil McConnell za druhé světové války, kdy vstoupil do výcvikového programu USAF. Jeho sen stát se pilotem rozbilo rozhodnutí nadřízených, které ho odeslalo do kursu navigátorů. Poté sloužil v jednotce vyzbrojené bombardéry B-24 a jako navigátor odlétal řadu misí nad Evropou. Po válce zůstal v letectvu a usiloval o přidělení do pilotního výcviku. Nakonec se mu to podařilo a v roce 1948 se stal stíhačem.

Po vypuknutí korejské války se McConnell chtěl ihned zapojit do bojů. Ve druhé polovině roku 1952 byl konečně převelen k 51. stíhacímu křídlu operujícímu s F-86 v Koreji. Jako pilot s vynikajícím zrakem a instinktem měl předpoklady k tomu stát se esem, ale až do konce roku se mu nepodařilo sestřelit jediného nepřítele. Nakonec všech vítězství dosáhl za pouhé čtyři měsíce od 14. ledna do 18. května 1953. McConnell létal se třemi F-86 a všechny nazval dle manželčiny přezdívky Beauteous Butch.

Prvních 8 sestřelů dosáhl na F-86E, s novějším F-86F byl dubnu 1953 sám sestřelen. Měl však štěstí a ze Žlutého moře ho zachránil vrtulník. Hned dalšího dne se McConnell vrátil do vzduchu a v jiném F-86F zničil další MiG-15. Poté, co 18. května během jediného letu sestřelil tři migy, byl odeslán jako nejlepší americký stíhač do USA. Zde jej USAF v roce 1954 začlenila do testovacího programu F-86H, nejvýkonnější verze stíhačky Sabre. „Háčko“ se mu stalo osudným – v srpnu zahynul při nehodě. Fatální závadu na řízení způsobil jediný chybějící šroub…

Příště: Jevgenij Pepeljajev (1918–2013): sovětská legenda korejské války

Reklama

  • Zdroj textu:

    Válka REVUE SPECIÁL, Proudová letadla

  • Zdroj fotografií: WikipediaDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Bodamské jezero leží v nadmořské výšce 395,6 metrů a je třetí největší ve střední Evropě po Balatonu a Ženevském jezeře. (foto: Shutterstock)

Věda

Vilémovi patřilo 20 % rozlohy Anglie. Z dalších 55 % mu jeho „přátelé“ přispívali – navíc všude vybíral daně. A pořád měl své obří výnosné vévodství v Normandii. (foto: Wikimedia CommonsCC0)

Historie

Ectobius lapponicus – „náš“ evropský šváb rusec laponský. Je celkem běžný hlavně v lesích, občas v sadech nebo v zahradách. Objevuje se od května do září. (foto: © Marek Velechovský)

Příroda

Mlhovina CG 4 v souhvězdí Lodní záď je někdy přezdívána „Ruka boží“. Vědci podobné mlhoviny nazývají „kometární globule“, protože tvar jejich plynného oblaku připomíná kometu. (foto: National Optical Astronomy Observatory, CC0)

Vesmír
Zajímavosti

Evropská kosmická agentura (ESA) představila 23. listopadu 2022 nový tým astronautů pro vesmírný program. Je mezi nimi i Čech Aleš Svoboda (na nedatovaném archivním snímku). (foto: Profimedia)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907