Proudová stíhací esa studené války: Randall Harold Cunningham

Americký námořní pilot Randall Harold Cunningham proslul za války ve Vietnamu, kde nasbíral celkem pět sestřelů. Později vstoupil do politiky, ale zažil si tu nepříjemný korupční skandál

29.01.2016 - Miroslav MašekDuke Cunningham se stal jedním ze dvou es amerického námořnictva ve vietnamské válce. Proslul také jako instruktor ve škole Top Gun i republikánský kongresman. Narodil se v Los Angeles v rodině řidiče kamionu. Absolvoval University of Missouri, kde studoval učitelství tělesné výchovy.  

Krátce působil jako trenér plavání, dva z jeho svěřenců získali v roce 1968 olympijské medaile. O rok dříve Cunningham vstoupil do US Navy, kde absolvoval pilotní výcvik. Za války ve Vietnamu Cunningham působil s F-4 Phantom z letadlové lodi USS Constellation. Se zbraňovým operátorem poručíkem Williamem Driscollem se stali jedinými esy námořnictva v konfliktu. Jejich hvězdný den přišel 10. května 1972. V nejslavnější letecké bitvě války se phantomy po bombardování železničního uzlu utkaly se skupinou migů, která byla vyslána proti bombardérům B-52.

Cunninghamův phantom poškodila raketa SAM, přesto posádka dokázala střelami AIM-9 Sidewinder sestřelit tři MiG-17. Po boji museli oba letci stroj s nefunkční hydraulikou opustit nad Tonkinským zálivem a zachránil je až vrtulník. Celkem si se svým zbraňovým operátorem Dricsollem připsal na konto pět sestřelů. V letech 1990–2005 se třikrát stal členem dolní komory Kongresu. Jeho politická kariéra skončila rezignací kvůli korupci a daňovým podvodům. Byl odsouzen k osmi letům vězení a pokutě 1,8 milionu dolarů.


Další články v sekci