Smrtící virus Marburg poprvé udeřil v africké Ghaně

12.07.2022 - Stanislav Mihulka

V Ghaně na západě Afriky zemřeli dva lidé na krvácivou horečku. Podle předběžných analýz jde virus marburg

<p>Marburg je RNA virus patřící do skupiny filovirů. Podobně jako na ebolu na něj neexistuje účinný lék ani preventivní očkování.</p>

Marburg je RNA virus patřící do skupiny filovirů. Podobně jako na ebolu na něj neexistuje účinný lék ani preventivní očkování.


Reklama

Virus marburg, který nese jméno podle malebného německého univerzitního města Marburg, kde byl poprvé popsán, je jedním z nejvražednějších známých virů. Průměrná smrtnost udávaná WHO je v případě tohoto RNA viru 50 %, záleží ale na konkrétním kmeni viru, a také úrovni zdravotní péče. U evidovaných nákaz a epidemií marburgu se smrtnost pohybovala od 24 % do 88 % (v afrických zemích obvykle přes 80 %).

Marburg patří do skupiny filovirů. Stejně jako ebola způsobuje krvácivé (hemorhagické) horečky. Dalšími příznaky je průjem, zvracení a silné krvácení z tělesných otvorů. Nakažené oběti obvykle umírají do týdne. Virus marburg se šíří tělesnými tekutinami, včetně krve, výkalů, slin a zvratků. Na marburg podobně jako na ebolu neexistuje účinný lék ani preventivní očkování.

Stejně jako v případě eboly, i virus marburg zřejmě šíří kaloni. Experimenty s virem naznačují, že kaloni se marburgem nakazí snadno, obvykle u nich ale nedochází k rozvoji onemocnění, takže mohou v dobré kondici virus šířit dál.

Ghana čelí nebezpečnému viru

Není divu, že nový výskyt tohoto viru vyvolává značnou pozornost po celém světě. Nejnověji se zřejmě objevil v Ghaně, přičemž je to v této africké zemi úplně poprvé a teprve podruhé v západní Africe. Z dřívějších let známe nejvíce případů této choroby z Ugandy, Konga a Angoly. Před rokem se marburg objevil také v západoafrické Guineji. V Ghaně aktuálně evidují dva možné případy nákazy virem marburg a oba pacienti již zemřeli. Identitu viru ještě musí potvrdit odborníci Pasteurova institutu v senegalském Dakaru, kam byly odeslány odebrané vzorky od obou obětí infekce.

Lékař Francis Kasolo, který je expertem WHO v Ghaně, uvádí, že na místě provádějí trasování nakažených a další nezbytná opatření. „Zdravotníci zjišťují aktuální situaci a připravují se na případnou epidemii,“ říká Kasolo. „S kolegy se snažíme v maximální možné míře detekovat a trasovat nemocné.

TIP: Ebola a ti druzí: 9 nejnebezpečnějších virů světa

Virus marburg je bohužel prozkoumán podstatně méně, než jeho známější příbuzný ebola. Jak je v podobných případech obvyklé, není proti němu k dispozici žádná vakcína ani účinná antivirotika. Odborníci se navíc obávají, že by se mohl rozšířit i do dalších zemí. Nešíří se sice úplně snadno, ale onemocnění má relativně dlouhou inkubační dobu (až 3 týdny), takže může relativně snadno unikat pozornosti lékařů.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pohoří Ťan-šan nad hladinou Toktogulské přehrady postavené na řece Naryn. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Autonomní robot Cassie na závodní dráze. (foto: Oregon State University, Kegan SimsCC BY 4.0)

Věda

Mary trénovala boj od mládí a v šermu i přestřelkách se mužům vyrovnala. (ilustrace: Shutterstock)

Historie

Při pozorování částečného zatmění Slunce je nezbytné použít patřičné pomůcky, například speciální filtry, které dostatečně utlumí jas hvězdy, a ochrání tak vaše oči. (ilustrační foto: Wikimedia Commons, TomruenCC0)

Vesmír

Silná kůže nosorožců lesknoucí se v zapadajícím slunci připomíná brnění. V národním parku Čitvan žije více než 700 kusů nosorožců indických. (foto: © David Hainall)

Příroda

Filtrace se může odehrávat i přímo u zdroje, v komínech továren či elektráren. Filtrování kouřovodů ovšem pokrývá pouhou část produkce skleníkového plynu, proto je potřeba čistit jak komíny, tak ovzduší. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907